Sejm przyjął ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zakłada ona utworzenie powszechnego i dobrowolnego systemu dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

2018-10-04, 21:59

Sejm przyjął ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Posłuchaj

Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"Za" przyjęciem dokumentu zagłosowało 229 posłów, przeciw było 197 posłów, a 2 wstrzymało się od głosu. Posłowie wprowadzili do dokumentu dziewięć poprawek zgłoszonych przez klub Prawa i Sprawiedliwości. 

Poseł PiS Marcin Horała uważa, że ustawa o PPK jest odpowiedzią na "problem demograficzny". W jego ocenie, w związku z pogarszaniem się proporcji emerytów do pracujących, potrzebne jest dodatkowe źródło finansowania emerytur. Marcin Horała uważa, że dodatkowym atutem jest dobrowolność tych programów i każdy kto chce, może skorzystać z nich jako dodatkowej opcji pomnażania swoich oszczędności przeznaczonych na czas emerytury. 
Sejm odrzucił wszystkie poprawki opozycji (13) zgłoszone w drugim czytaniu. Paulina Hening-Kloska z Nowoczesnej wyjaśiała, że jej klub zagłosował "przeciw", "bo jedynym celem PPK jest wyciągnięcie przez rząd pieniędzy od Polaków na inwestycje realizowane przez państwo". 

Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika pracowniczych planów kapitałowych może wynosić mniej niż 2 procent wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Osoby takie utrzymają przy tym prawo do dopłaty 1,5 proc. ze strony pracodawcy i dopłaty rocznej z budżetu w wysokości 240 zł. 

REKLAMA

Ustawa trafi teraz do Senatu. Dokument został przygotowany przez ministerstwo finansów.

ras

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej