Feliks Topolski - artysta, który uwiecznił pracę drukarni Banku Anglii
- Rysunki mają 60 lat, a Feliks Topolski uchwycił ten moment 20. stulecia doskonale. Wystarczy rzut oka: fryzury, ubrania - po prostu czuć ducha epoki. Do tego nowoczesna architektura, wówczas coś bardzo świeżego i przełomowego. To piękna kolekcja rysunków - powiedziała Polskiemu Radio 24 Jenny Adams, kuratorka wystawy poświęconej polskiemu artyście.
2018-10-07, 17:22
Posłuchaj
W 1957 roku Bank Anglii uruchomił nową drukarnię pieniędzy. Żeby uwiecznić początki jej istnienia zatrudniono polskiego malarza i rysownika Feliksa Topolskiego. Artysta stworzył szereg szkiców i rysunków, na których widnieje nowoczesny budynek, maszyny i zatrudnieni w banku pracownicy. Na wystawie w Londynie zaprezentowano prace polskiego ekspresjonisty.
Jak mówi kuratorka wystawy Jenny Adams, Feliks Topolski został wybrany do tego zadania, bowiem "był już uznany za styl spontanicznego rysowania". Należał do brytyjskiego świata artystycznego. - Przybył do Anglii w 1935 roku i bardzo szybko wtopił się w świat artystów w Londynie - powiedziała kuratorka i zaznaczyła, że ekspresjonista w latach 50. "był na Wyspach znaną figurą".
Polski malarz i rysownik uwiecznił na swoich pracach ogromną halę drukarni. - Tam odbywa się główna część produkcji. Feliks Topolski stworzył jedną wielką panoramę, ale są też sceny kameralne, skupiające się na konkretnych, niewielkich grupach ludzi przy pracy - powiedziała Jenny Adams. Dodała, że artysta przedstawił "cały proces drukowania banknotów - od początku aż po efekt finalny".
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Audycję "Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.
Polskie Radio 24/msze
__________________
Data emisji: 7.10.18
Godzina emisji: 16:35
REKLAMA