Sezon na kasztany jadalne - hit we Francji

Francuzi zacierają ręce, bo właśnie rozpoczął się sezon na kasztany jadalne. Dlaczego nad Sekwaną tak je kochają?

2018-10-15, 15:20

Sezon na kasztany jadalne - hit we Francji
Sezon na kasztany jadalne uznajemy za otwarty. Foto: shutterstock.com

Za stolicę kasztanów uznawana jest Francja, która "produkuje ich" 12 ton rocznie. Jadalny gatunek kasztana można też spotkać w Polsce, głównie na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku. Jest ciepłolubny, dlatego tak rzadko występuje w Polsce. Na szczęście, nie brakuje go w naszych sklepach. Zapłacimy za niego od 6 do 10 złotych za 100 gramów.


Owoce kasztana jadalnego nieco różnią się od tych zwyczajnych. Owoce kasztana jadalnego nieco różnią się od tych zwyczajnych (Fot. shutterstock.com)

Bomba witaminowa

Włączenie kasztanów jesienną porą do naszego jadłospisu jest wskazane, jeśli chcemy zadbać o odporność. Są one bowiem bogatym źródłem witaminy C. 100 gramów kasztanów dostarcza jej tyle co jedna cytryna. Zawierają potas, lecytynę, wapń, magnez, żelazo, cynk, kwas foliowy i witaminy B1, B2 oraz K, D, E i wspominania wcześniej C. Dodatkowo, po obróbce termicznej, skrobia zawarta w kasztanach zamienia się w węglowodany złożone, które długo uwalniają energię, podobnie jak ryż czy makaron.

Kasztany jadalne, dzięki obecności błonnika, są kaloryczne, ale za to lekkostrawne. W ich składzie znajduję się 2/3 tłuszczów nienasyconych, które są wskazane przy zwalczaniu chorób serca i krążenia. Mamy też miłą wiadomość dla osób obawiających się o gluten  w kasztanach go nie znajdziecie.

Smak jesieni

Marony, czyli owoce kasztana jadalnego na surowo w smaku przypominają migdał. Po uprażeniu kojarzą się z ugotowanym ziemniakiem o słodkim, orzechowym smaku.

Jak je przygotować?

Kasztany jadalne można jeść na surowo, najlepiej jednak smakują na ciepło. Jeśli chcemy je upiec, musimy pamiętać o tym, aby wcześniej naciąć ich "grzbiety". Jeśli tego nie zrobimy, zaczną "strzelać" w piekarniku jak popcorn. Obróbka termiczna, w 180 stopniach C, nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Marony można równie dobrze gotować w wodzie, uprażyć na patelni, zetrzeć na mąkę, zrobić z nich zupę, masę do ciasta, a nawet podać jako kompot.

Kasztany ''na słodko'', zalane syropem klonowym. Kasztany "na słodko", zalane syropem klonowym (Fot. shutterstock.com)
Barbara Sara Szczypiór

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej