Zbigniew Krysiak: kwoty strat podatkowych z lat 2008-2015 są nokautujące
- Deficyt z samego podatku VAT był na poziomie 250 mld zł, a do tego doszły inne kwoty - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej, odnosząc się do najnowszego raportu Instytutu Studiów Podatkowych.
2018-10-08, 13:58
Posłuchaj
Na co najmniej 400 miliardów złotych szacowane są straty budżetu państwa z tytułu ubytków dochodów podatkowych w latach 2008-2015. Tak wynika z raportu Instytutu Studiów Podatkowych, jaki wpłynął do sejmowej komisji finansów publicznych. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Szewczak tłumaczy, że dokument jest jednym wielkim oskarżeniem, dotyczącym braku zmian legislacyjnych i praktyki działania urzędów skarbowych, które przymykały oko na ten, jak się wyraził, "gigantyczny rabunek". W jego ocenie, gdyby pieniądze te nie wyciekły z systemu, to dziś nie byłoby problemów z przyznaniem znaczących podwyżek dla sfery budżetowej: policji, pielęgniarek czy nauczycieli. Polityk PiS podkreślił, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, które zostało dokonane w ostatnich trzech latach, do kasy państwa w poprzedniej perspektywie budżetowej wpłynęło o 30 miliardów złotych więcej, a w przyszłorocznym budżecie suma ta zwiększy się o ponad 50 miliardów złotych. Janusz Szewczak zauważył też, że na koniec tego roku dochody z VAT wyniosą około 170 miliardów złotych, a w czasach rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego kształtowały się na poziomie około 113-126 miliardów złotych.
- Karuzele VAT dotyczyły również paliw, co przekłada się na straty w podatku akcyzowym. Dotyka to także kwestii hazardu, czyli afery, która toczyła się już za czasów rządów koalicji PO-PSL. Dopiero teraz odkrywa ona jednak niosące za sobą konsekwencje finansowe - zauważył prof. Zbigniew Krysiak. Dodał także, że "gdy usłyszał dzisiaj o kwocie 400 mld złotych wyłudzeń podatkowych poczuł się słaby".
Ekspert stwierdził, że "straciliśmy w ten sposób roczny budżet państwa". - To są wydatki na utrzymanie: wojska, służby zdrowia, szkolnictwa, administracji państwowej. Uszczuplone zostały również środki na inwestycje. Są to niewyobrażalne kwoty, które pozwalają stworzyć potężne państwo podziemne - komentował gość programu. Dodał też, że "tworzy to ogromne zagrożenie dla funkcjonowania Polski w przyszłości".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/IAR/jp
-----------------------------
Data emisji: 8.10.18
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
REKLAMA