Będą zmiany w podatku miedziowym. Skorzystają samorządy
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w naliczaniu podatku miedziowego. Zyskać na tym mają mieszkańcy terenów, na których położone są kopalnie - powiedział szef rządu.
2018-10-16, 13:39
Posłuchaj
Projekt nowego rozwiązania zakłada, że operator kopalni w zagłębiu miedziowym - KGHM - będzie mógł przekazać 5 procent podatku od kopalin samorządowi i wówczas o taki odsetek będzie pomniejszona kwota podatku, którą koncern będzie musiał przekazać budżetowi państwa.
Pieniądze dla lokalnej społeczności
"Pewna część kwoty podatku miedziowego będzie mogła zostać przeznaczona na cele związane z działalnością samorządu lokalnego, będzie odliczona od podatku, czyli z ewidentną korzyścią dla mieszkańców, a pieniądze zostaną w społeczności lokalnej" - oznajmił szef rządu..
Premier powiedział też, że zmiana to promocja dobrego modelu współpracy między państwem a samorządem.
"Wydaje się, że znaleźliśmy bardzo dobrą formułę, nad którą zresztą będziemy dalej, w kolejnych miesiącach pracować, żeby ją jeszcze poprawiać na korzyść rozwiązań lokalnych" - zaznaczył.
Wzmocnienie więzi
REKLAMA
Minister finansów Teresa Czerwińska oceniła, że zmiany w naliczaniu podatku miedziowego wzmocnią więzi między przedsiębiorstwami prowadzącymi działalność związaną z wydobyciem, a jednostkami samorządu terytorialnego.
Szefowa resortu zwróciła uwagę, że na zmianach zyskają mieszkańcy danych regionów.
Według minister finansów, jeśliby przedsiębiorstwo przeznaczyło w jednym miesiącu odpis jednorazowy większy niż odpowiednik 5 proc. podatku, to nadwyżka ponad 5 proc. może być rozliczana w kolejnych miesiącach, do 12 miesięcy łącznie.
Od kiedy nowy podatek?
Rozwiązanie będzie obowiązywało od czerwca 2019 r., a ponieważ podatek miedziowy jest liczony w ujęciu miesięcznym, to pierwsze odliczenie będzie mogło nastąpić od razu po wejściu ustawy, czyli własnie od czerwca przyszłego roku.
REKLAMA
Projekt nowych rozwiazań rząd przyjął na dzisiejszym posiedzeniu.
IAR, ak, NRG
REKLAMA