LOT: poranne rejsy zgodnie z planem, nie odwołano żadnego rejsu

Wszystkie poranne rejsy PLL LOT z Warszawy między 7.00 a 10.00 odbędą się zgodnie z planem - zapewnił w czwartek dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki. Dodał, że mimo trwającego od 5.00 strajku związków zawodowych, do pracy na poranne loty stawiły się załogi w komplecie.

2018-10-18, 08:24

LOT: poranne rejsy zgodnie z planem, nie odwołano żadnego rejsu
Samolot PLL LOT. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Monika Żelazik: chcemy normalnej polityki społecznej w LOT (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Mamy informację z centrum operacyjnego, że na wszystkie poranne rejsy mamy komplety załóg, a więc wszystkie wyloty - ta tzw. fala, czyli głównie rejsu z Warszawy do Europy Zachodniej oraz krajowe, odbędą się zgodnie z planem - powiedział Adrian Kubicki. Jak dodał, chodzi o loty realizowane między 7.00 a 10.00 rano. 

- Zgodnie z tym co wczoraj zapowiadaliśmy, strajk de facto się nie odbywa. Nie ma żadnego skutku dla naszej działalności operacyjnej - zapewnił.  Dodał, że pierwszy rejs o 7.15 odbył się zgodnie z planem. 

Pikieta w siedzibie LOT

Kilkadziesiąt osób od godziny 5.00 w czwartek pikietuje w siedzibie PLL LOT w Warszawie. W ten sposób związkowcy rozpoczęli strajk, który zapowiadają "do skutku". Wśród protestujących są obecni m.in. lider Partii Razem Adrian Zandberg, a także Andrzej Rozenek (SLD – Lewica Razem) oraz przedstawiciele OPZZ. 

Związkowcy domagamy się przede wszystkim przywrócenia do pracy przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik, która została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. 

REKLAMA

Głównym punktem sporu między związkami zawodowymi działającymi w LOT a władzami spółki jest wypowiedziany w 2013 roku regulamin wynagradzania z 2010 roku. LOT wówczas stanął na krawędzi bankructwa i musiał przeprowadzić restrukturyzację. Spółka otrzymała pomoc publiczną, którą notyfikowała Komisja Europejska. Stare zasady dot. wynagrodzeń zostały zastąpione nowymi, ramowymi - zdaniem związków - mniej korzystnymi dla pracowników. Obecnie płace zależą m.in. od wylatanych godzin. Związki zawodowe krytykują też władze spółki, że nowi pracownicy, np. stewardesy nie są zatrudniani na umowy o pracę, tylko na umowy cywilnoprawne lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej