MŚ siatkarek: Serbia lepsza od Włoch w siatkarskim dreszczowcu w finale mundialu
Siatkarki Serbii po raz pierwszy w historii wywalczyły złoty medal mistrzostw świata, które w sobotę zakończyły w Japonii. W finale w Jokohamie pokonały Włochy 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12).
2018-10-20, 15:11
Oba zespoły przystąpiły do meczu po wyczerpujących półfinałach. Szczególnie Włoszki miały prawo czuć się zmęczone po blisko trzech godzinach spędzonych na boisku w spotkaniu przeciwko Chinkom (3:2). Ale to podopieczne Davide Mazzantiego lepiej rozpoczęły pojedynek. Świetnie radziły sobie w przyjęciu, a rozgrywająca Ofelia Malinov "rozrzucała" blok rywalek. Tradycyjnie już prym wiodła Paola Egonu, która przeciwko Chinkom zdobyła 45 punktów ustanawiając rekord mundialu. W finale zanotowała 33 "oczka".
W drugiej partii role się odwróciły. To Serbki przejęły inicjatywę, nie miały też słabych punktów w ataku, bo równo punktowały Tijana Bosković, Brankica Mihajlović, Milena Rasić i Stefana Veljiković. W trzecim secie prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, ale w końcówce bliższe zwycięstwa były Serbki, który wygrywały 21:19. Jednak siatkarki Italii zanotowały dwa skuteczne bloki, a Egonu zakończyła ostatnią akcję.
Podopieczne Zorana Terzicia lepiej radziły sobie ze zmęczeniem i w kolejnych odsłonach potrafiły zachować zimną krew w decydujących momentach. W tie-breaku początkowo lepiej zaczęły Włoszki, ale po bloku na Egonu Serbia objęła prowadzenie 10:8, którego nie oddała końca.
Dla Serbii to największy sukces w dotychczasowych występach na mistrzostwach świata. W 2006 roku, także w Japonii, zdobyły brązowy medal. Z kolei Włoszki wygrały mundial w 2002 roku w Niemczech.
MVP turnieju została Serbka Tijana Bosković. Organizatorzy wyróżnili ponadto: rozgrywającą Ofelię Malinov (Włochy), środkowe Milenę Rasić (Serbia) i Ni Yan (Chiny), przyjmujące Miryiam Syllę (Włochy), Ting Zhu (Chiny), atakującą Paolę Egonu (Włochy) i libero Monicę De Gennaro (Włochy).
Polki po raz drugi z rzędu nie zakwalifikowały się do MŚ.
Serbia - Włochy 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12).
Serbia: Maja Ognjenović, Stefana Veljković, Milena Rasić, Brankica Mihajlović, Bianka Busa, Tijana Bosković, Silvija Popović (libero) – Jovana Stefanović.
Włochy: Ofelia Malinov, Cristina Chirichella, Anna Danesi, Lucia Bosetti, Miryiam Sylla, Paola Egonu, Monica De Gennaro (libero) – Carlotta Cambi, Elena Pietrini.
ah