Dzięki azylom chore ptaki mogą "wrócić do natury"

W warszawskim zoo od lat działa Ośrodek Rehabilitacji  Ptaków Chronionych Ptasi Azyl. – Naszym celem jest przywrócenie ptaków na wolność, które z winy człowieka zostały w jakiś sposób poturbowane – powiedział w Polskim Radiu 24 szef Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Andrzej Kruszewicz.

2018-10-21, 18:38

Dzięki azylom chore ptaki mogą "wrócić do natury"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Martin Mecnarowski/shutterstock.com

Posłuchaj

21.10.18 Przekładaniec Jachowicza: Andrzej Kruszewicz (część I) oraz Michał Senk i Piotr Pałka (część II)
+
Dodaj do playlisty

- Obecnie azyl dla ptaków przyjmuje około 6 tysięcy skrzydlatych pacjentów. Ale mamy też zbudowane azyle dla gadów, kręgowców i płazów – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Jak wyjaśniał warszawskie zoo jest "wyjątkowym ogrodem w Europie", jeśli chodzi o funkcjonowanie ptasiego azylu. – W Stanach Zjednoczonych jest to już stosowane na dużą skalę. Natomiast w Europie nikt nie zbudował tak dużego ośrodka rehabilitacji. Owszem, takie ośrodki powstawały, ale nie są one związane z ogrodami zoologicznymi – zaznaczył Andrzej Kruszewicz.

Dyrektor stołecznego zoo mówił też o głównej idei działania azylu. - Celem jest przywrócenie na wolność ptaków, które z winy człowieka zostały w jakiś sposób poturbowane, a również porwane, bo część piskląt pada ofiarą takiego procederu. Staramy się te ptaki oddawać naturze, wypuszczać na wolność – podsumował gość PR24.

Gośćmi drugiej części audycji "Przekładaniec Jachowicza" byli Michał Senk (Instytut Studiów nad Myślą Jana Pawła II) oraz Piotr Pałka (portal Rebelya.pl), którzy dyskutowali na temat odbioru nauki papieża Jana Pawła II przez młodzież lat 80. XX wieku.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/bartos

------------------------

REKLAMA

Data emisji: 21.10.2018

Godzina emisji: 17.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej