Bliski Wschód. Kończy się ważna umowa między Jordanią a Izraelem
Władze Jordanii powiadomiły w niedzielę Izrael, że nie odnowią 25-letniej dzierżawy dwóch obszarów wzdłuż granicy między obydwoma krajami. Na tych terenach strona izraelska ma pewne prawa zgodnie z traktatem pokojowym z 1994 roku. Rząd Izraela zapowiedział, że będzie negocjował przedłużenie dzierżawy.
2018-10-21, 20:16
Na mocy traktatu pokojowego Izrael zachował prywatną własność ziemską oraz specjalne prawa przejazdu w rejonie Baquory w północno-zachodniej części królestwa i w rejonie Ghumar na południu.
Reuters pisze, że jordański monarcha Abdullah II, na którego opinia publiczna wywiera coraz większą presję, domagając się odstąpienia od umowy dzierżawnej z Izraelem, powiedział wysokim rangą politykom, że Jordania chce pełnej suwerenności nad tymi obszarami. O stanowisku monarchy poinformowała jordańska agencja Petra.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w niedzielę, że jego kraj będzie negocjował z Jordanią przedłużenie dzierżawy. Potwierdził, że strona jordańska chce skorzystać z opcji wycofania się z tego porozumienia.
Na mocy aneksu do traktatu pokojowego Izrael wydzierżawił od Jordanii ok. 405 ha terenów rolniczych w południowym sektorze swej granicy z tym krajem, a także niewielki obszar znany jako "Wyspa Pokoju" w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego. 25-letnia dzierżawa wygasa w 2019 r.
REKLAMA
Zgodnie z warunkami określonymi w traktacie pokojowym dzierżawa byłaby automatycznie odnowiona, gdyby żadna ze stron nie poinformowała na rok przed wygaśnięciem, że zamierza zakończyć umowę - wskazało jordańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
bb
REKLAMA