GUS: inflacja w październiku wyniosła rdr 1,7 proc., mdm 0,4 proc. Wzrost cen spowolniły ceny zywności
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2018 r. wzrosły o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. To mniejszy wrost rocznej inflacji, w porównaniu z wrześniem.
2018-10-31, 10:35
Posłuchaj
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w październiku wzrosły rdr o 1,8 proc., zaś mdm wzrosły o 0,4 proc.
We wrześniu wskaźnik inflacji towarów konsumpcyjnych i usług (CPI) wyniósł odpowiednio: 1,9 proc. rdr i 0,2 proc. mdm.
Inflacja w październiku spowolniła
Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki wyjaśnia, że spowolnienie inflacji wynika między innymi z odniesienia do wzrostu wskaźnika obserwowanego rok temu.
Dodał, że głównym czynnikiem podnoszącym inflację są wysokie ceny paliw.
Jarosław Janecki uważa, że najbliższym czasie dynamika wzrostu cen utrzyma się na poziomie zbliżonym do obecnego. Przyspieszenia inflacji można się spodziewać w przyszłym roku.
REKLAMA
Analitycy PKO BP: główną przyczyną spadku inflacji ceny żywności
Główną przyczyną spadku inflacji w październiku było obniżenie rocznej dynamiki cen żywności - wskazali analitycy PKO BP.
Mimo suszy, tanie owoce i warzywa
Jak podkreślili, pomimo letniej suszy, miesięczna dynamika cen żywności "znalazła się poniżej sezonowego wzorca" głównie za sprawą cen owoców i warzyw.
"Uwzględniając bardzo wysoką bazę z listopada ubiegłego roku (silny wzrost cen jajek), osłabienie proinflacyjnego efektu tegorocznej suszy może oznaczać, że inflacja żywności będzie obniżać listopadowy odczyt inflacji CPI, potencjalnie w okolice, albo nieznacznie poniżej dolnej granicy przedziału odchyleń od celu NBP, tj. 1,5 proc." - ocenili.
Rosły za to ceny paliw
Ekonomiści banku zwrócili uwagę, że w przeciwnym kierunku niż ceny żywności oddziaływały ceny paliw, których dynamika w październiku wzrosła.
"Stabilizacja obniżonych w październiku cen ropy sugeruje jednak, że już w listopadzie roczna dynamika cen paliw (przy wysokiej bazie z ubiegłego roku) będzie oddziaływać w stronę spadku inflacji CPI" - wskazali.
Według analityków wstępne dane GUS wskazują, że inflacja bazowa (CPI bez żywności i energii) utrzymała się na podobnym poziomie jak we wrześniu (0,84 proc. rdr).
"Biorąc pod uwagę spore prawdopodobieństwo rewizji CPI w górę (miesięczna dynamika 0,4 proc. mdm sugeruje, że roczna inflacja CPI znajdowała się na granicy 1,7 proc. i 1,8 proc.), nie wykluczamy, że ostateczny odczyt przyniesie rewizję dzisiejszego za sprawą inflacji bazowej (np. w kat. odzież i obuwie)" - wskazano. Dodano, że bank nie wycofuje się ze swojej pierwotnej prognozy "nieznacznego przyspieszenia cen w kategoriach bazowych (do 0,9 proc. rdr)".
Według PKO BP dane są neutralne dla oceny perspektyw krajowej polityki pieniężnej. "W obliczu spowolnienia wzrostu PKB, RPP nie zdecyduje się na podwyżki stóp przynajmniej do końca 2019, nawet mimo prawdopodobnego przekroczenia celu inflacyjnego NBP w przyszłym roku" - oceniono.
mBank: badanie GUS wskazuje na niewielkie wzrosty cen żywności i energii
Jak komentują analitycy mBanku, opublikowane szczegóły sugerują niewielkie wzrosty cen żywności (+0,4%), energii (+0,3% ) i paliw (+1,1%). W tym zakresie nie ma żadnej niespodzianki.

Oznacza to, że kategorie bazowe wzrosły w październiku wolniej niż myśleliśmy. Może być to w szczególności podyktowane większą zmiennością tych kategorii (widoczną także w poprzednim miesiącu), co utrudnia formułowanie precyzyjnej prognozy. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła do 0,9% z 0,8% we wrześniu. Podobnie jednak, jak w przypadku odczytu headline, ruch może wynikać z zaokrągleń i faktyczna różnica w dynamikach może nie przekraczać 0,03-0,05 pkt. proc.
REKLAMA
W następnych miesiącach niewielkie obniżenie inflacji
Kolejne dwa miesiące powinny przynieść dalsze, delikatne obniżenie się inflacji liczonej z pełnego koszyka przy stabilizacji/niewielkim wzroście inflacji bazowej.
Realizacja takich prognoz będzie wspierać bieżące status quo wypracowane w RPP i wyznacza jednocześnie barierę dla pompowania oczekiwań na szybsze zacieśnienie polityki pieniężnej.
Póki co ledwie ustabilizowały się one w październiku i naszym zdaniem bieżący kontekst makroekonomiczny (ze wszystkimi czynnikami jednorazowymi oraz powszechną niepewnością) nie uzasadnia wycenianej obecnie szybkiej ścieżki zacieśniania monetarnego.
Wcześniejsze szacunki ekonomistów
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważała, że w porównaniu z wrześniem, ceny w październiku wzrosły o 0,4 do 0,5 procent, natomiast w ujęciu rocznym, ceny rosły w podobnym tempie, jak we wrześniu, kiedy wskaźnik wyniósł 1,9 procent.
REKLAMA
Wzrost cen przez drożejącą żywność i paliwa
Wzrost inflachi w październiku w stosunku do wrzesnia spowodowany jest, według ekspertki, rosnącymi cenami żywności i paliw. Inflację spowalniały natomiast między innymi spadające ceny samochodów.
IAR, komunikat mBank, jk
REKLAMA