Ustawa o składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Andrzej Duda zawetował ustawę o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. 

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-05-06, 14:00

Ustawa o składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta
Prezydent Andrzej Duda. Foto: PAP/Albert Zawada

O prezydenckim wecie poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. 

– Wielomiliardowy deficyt, niezatwierdzony plan finansowy NFZ–u na bieżący rok, niezapłacone nadwykonania za ostatni kwartał ubiegłego roku, eksperci wskazujący na potencjalny brak płynności w drugim półroczu bieżącego roku – brak możliwości finansowania na bieżąco świadczeń opieki zdrowotnej – przekazała Paprocka.

Decyzja prezydenta w takim kształcie była spodziewana. Premier Donald Tusk jeszcze w kwietniu twierdził, że Andrzej Duda zawetuje ustawę o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Zmiany w składce zdrowotnej zawetowane. Rozłam w koalicji

Kancelaria Prezydenta podała, że o weto do ustawy wprowadzającej obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców prosili Andrzeja Dudę przedstawiciele środowisk lekarskich, środowisk pacjentów, związki zawodowe (NSZZ "Solidarność" i OPZZ). Spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą odbyli w tej sprawie także kandydujący na prezydenta wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat oraz poseł Adrian Zandberg. Przeciwko obniżce składki była też macierzysta partia prezydenta - Prawo i Sprawiedliwość. 

– Ta ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej, jest wprost z zasadami konstytucyjnymi sprzeczna – argumentowała Małgorzata Paprocka na spotkaniu prasowym. 

Dodała również, że prezydent jest otwarty na kwestię zmian w przepisach w tej sprawie, ale musi być ona zgodna z Konstytucją. 

– Ta ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej, jest wprost z zasadami konstytucyjnymi sprzeczna – podkreśliła Małgorzata Paprocka. 

REKLAMA

Argumentem przeciwników obniżki była przede wszystkim sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wprowadzenie kolejnej ulgi dla przedsiębiorców oznaczałoby ubytek z budżetu NFZ 4,6 mld złotych. Minister Finansów Andrzej Domański uspokajał, że zostanie on uzupełniony z budżetu państwa, ale przeciwnicy obniżki wskazywali, że już teraz deficyt NFZ znacząco przekracza tę kwotę. 

Wskazywano także, że kolejna ulga dla osób wykonujących działalność gospodarczą będzie zachętą do fikcyjnego wykonywania działalności zamiast zatrudnienia na umowie o pracę, co przyczyni się do dalszych strat w systemie ubezpieczeń społecznych. Dotyczyłoby to zarówno mniejszych wpływów do NFZ, jak i na ubezpieczenia społeczne (emerytury). 

Czytaj także: 

Źródło: PAP/PolskieRadio24.pl/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej