"Rządy Pieniądza": polsko-niemieckie konsultacje - szanse i wyzwania

Dziś w Warszawie odbedą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. O ich znaczeniu i wyzwaniach w relacjach z Niemcami rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.

2018-11-02, 10:03

"Rządy Pieniądza": polsko-niemieckie konsultacje - szanse i wyzwania
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: www.shutterstock.com/pascal

Posłuchaj

Rządy Pieniądza 2.11.2018, cz. 1 (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej przypomniała, że Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym. Dodała, że sam fakt, że do takich rozmów dochodzi jest pozytywną informacją dla rynku, bo firmy często patrzą na sygnały od polityków, które kształtują nastroje inwestorów.

Były wiceminister finansów dr Cezary Mech powiedział, że wizyta dużej części niemieckiego rządu u nas mogłaby być dużą szansą dla Polski na załatwienie ważnych spraw, ale dotychczas konsultacje nie były właściwie wykorzystywane. Jego zdaniem, na takim spotkaniu możnaby poruszyć np. kwestię odszkodowań wojennych a także limitów emisji CO2 i ich wpływu na polski sektor energetyczny. Z Niemcami, w jego ocenie, powinniśmy rozmawiać także o środkach europejskich, które, według eksperta, powinny trafiać do naszego kraju w większych ilościach.

Dr Stanisław Cichocki z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego mówił, że kwestie gospodarcze i polityczne, w tym reparacje i budżet UE, trzeba od siebie oddzielić. Dodał, że dzisiejsze rozmowy mają przede wszystkim służyć budowaniu dobrego klimatu inwestycyjnego między polskimi a niemieckimi przedsiębiorcami.

Gospodarzem audycji był Patrycjusz Wyżga.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej