Czym jest Rezerwa Federalna i jakie są jej zadania?
Dziś cała uwaga rynków skupi się na amerykańskiej Rezerwie Federalnej, która podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Zmiany jednak prawdopodobne nie będzie. O tym, czym jest Fed, jak działa i jaki wpływ na rynki, Błażej Prośniewski rozmawiał z analitykiem Domu Maklerskiego BOŚ Markiem Rogalskim.
2018-11-08, 09:59
Posłuchaj
Ekspert powiedział, że Rezerwa Federalna jest instytucją, która decyduje o podaży pieniądza. Dla nas ważne jest to, jaki procent otrzymujemy, trzymając np. dolary w banku - bo nasz bank musi patrzeć na to, jakie są stopy procentowe.
Bank wszystkich banków
Czasem o Fedzie mówi się jako o "banku wszystkich banków". To dlatego, że - jak tłumaczył Marek Rogalski - dolar jest główną walutą rezerwową na świecie i najważniejszą walutą w ogóle.
- To sprawia, że decyzje Fedu są uważnie śledzone na świecie. Jeśli amerykański bank centralny podwyższa poziom stóp procentowych, to ci, którzy inwestują w dolara, mają z tego większe korzyści. W takiej sytuacji zazwyczaj spada chęć inwestorów do szukania aktywów bardziej ryzykownych. Mówiąc w skrócie: podwyżki stóp procentowych w USA wysysają kapitał z rynków wschodzących, w tym z Polski - podkreślił ekspert.
Zdaniem analityka dziś podwyżki, czwartej w tym roku, raczej nie będzie. Rynek oczekuje jej w grudniu.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Błażej Prośniewski, md
REKLAMA