PŚ w skokach: korzystne prognozy pogody dla Wisły. Organizatorzy nastawieni optymistycznie
W dniach 16-18 listopada w Wiśle rozegrane zostaną inauguracyjne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Mimo obaw związanych ze zbyt wysokimi temperaturami, organizatorzy zapewniają, że przeprowadzenie konkursów nie jest zagrożone.
2018-11-09, 11:20
Tegoroczna jesień w Polsce upływa pod znakiem rekordowych o tej porze roku temperatur. Nic więc dziwnego, że na tydzień przed inauguracją sezonu w skokach narciarskich pytania o przygotowanie obiektu stały się zasadne.
Cytowany przez "Przegląd Sportowy" szef zawodów - Andrzej Wąsowicz zapewnia, że dla ułożenia śniegu kluczowy będzie brak opadów deszczu.
- Najważniejsze, żeby nie padał deszcz. Na szczęście w nocy temperatura spada do zera - powiedział.
Obecnie, skocznia imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince jest przygotowywana do goszczenia zawodników. Na zeskoku zainstalowano kilka płacht dużych rozmiarów. Okolice buli wciąż są zielone, jednak w niecce obiektu zmagazynowano zapas produkowanego według najnowszych technologii śniegu, który wynosi 1500 metrów sześciennych. Wytwarzanie sztucznego śniegu rozpoczęto na początku października. Mimo, że produkcja jest możliwa nawet przy plus 20 stopniach Celsjusza, śnieg może roztopić się w wypadku zbyt wysokiej temperatury.
REKLAMA
Na wypadek gdyby zasoby śniegu zgromadzone w Wiśle okazały się zbyt małe, istnieje możliwość dowiezienia brakującej ilości z magazynu ośrodka narciarskiego w Szczyrku.
Organizatorzy planują rozpoczęcie naśnieżania zeskoku w nocy z piątku na sobotę. Taki harmonogram przygotowania skoczni wyklucza możliwość przeprowadzenia tam treningów przez polską kadrę, na co liczył wcześniej trener Stefan Horngacher. Niespodziewanie w sprzedaży pojawiła się natomiast dodatkowa pula biletów na konkursy, które kupić będzie można w miejscowym sklepie "Wiślaczek".
Prognozy pogody zapowiadają, że podczas pucharowego weekendu temperatura powietrza nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Meteorolodzy nie spowiadają się też żadnych opadów. Wiatr nie powinien z kolei przekroczyć prędkości 3 m/s.
REKLAMA
pm, Przegląd Sportowy
REKLAMA