Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje prezesa związku importerów i producentów elektroniki

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje prezesa Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT - Cyfrowa Polska Michała Kanownika. Świadek reprezentuje przedstawicieli sektora gospodarki, który obok paliwowego i metalurgicznego jest wykorzystywany do wyłudzeń VAT przez zorganizowane grupy przestępcze. Początek posiedzenia komisji zaplanowano na godzinę 10.00. 

2018-11-13, 10:14

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje prezesa związku importerów i producentów elektroniki
Prezes Zarządu Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT - Cyfrowa Polska Michał Kanownik . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Komisja ds. VAT - przesłuchanie prezesa związku importerów i producentów elektroniki. Dawid Grygorcewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

TRANSMISJA:

Michał Kanownik zwracał uwagę w wypowiedziach dla mediów, że branża elektroniki jest szczególnie narażona na wyłudzenia VAT-u, co uderza w uczciwych przedsiębiorców. Według danych Ministerstwa Finansów w 2014 roku przestępcy szczególnie upatrzyli sobie handel telefonami komórkowymi, tabletami i konsolami do gier. 

Ostatnie przesłuchanie przed komisją śledczą odbyło się 2 tygodnie temu. Zeznania złożył wówczas były prokurator generalny w latach 2010 - 2016 Andrzej Seremet. Stwierdził, że śledczy nie ponoszą odpowiedzialności za powiększająca się lukę w podatku VAT. Ponadto składając wyjaśnienia przed komisją zaznaczył, że w czasach jego urzędowania prokuratura prowadziła blisko tysiąc spraw związanych z wyłudzeniem tego podatku, a ponad osiemset zakończyło się wniesieniem aktu oskarżenia do sądu. Zdaniem byłego prokuratora generalnego główne działania związane z wykrywaniem i ściganiem przestępstw podatkowych powinny prowadzić organy skarbowe podległe Ministerstwu Finansów.

Przewodniczący komisji i poseł PiS Marcin Horała ocenił po przesłuchaniu, że Andrzej Seremet co prawda podjął pewne działania, np. powołał zespół analityczny, który opracował raport nt. ścigania przestępstw związanych z podatkiem VAT, ale nie były one konkretne ani skuteczne. 

REKLAMA

Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej