Polski reżyser wystąpił w obronie rosyjskiego artysty, więzionego w areszcie domowym

W Petersburgu polski reżyser stanął w obronie rosyjskiego kolegi. Przyjmując w trakcie Międzynarodowego Forum Kultury Europejską Nagrodę Teatralną, Jan Klata skrytykował rosyjskie władze za przetrzymywanie w areszcie domowym Kiriła Sieriebriennikowa. W Moskwie trwa proces rosyjskiego artysty i jego współpracowników, którzy zostali oskarżeni o malwersacje finansowe.

2018-11-18, 10:18

Polski reżyser wystąpił w obronie rosyjskiego artysty, więzionego w areszcie domowym

Posłuchaj

Polski reżyser w obronie rosyjskiego twórcy, Kiryła Sieriebrennikowa. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W trakcie petersburskiego Forum Kultury, na scenie Teatru Aleksandrowskiego wręczono Europejskie Nagrody Teatralne. Główną nagrodę otrzymał dyrektor tegoż teatru, reżyser Walerij Fokin. Natomiast nagrody w kategorii "Nowa Rzeczywistość Teatralna” przyznano czterem reżyserom, w tym Janowi Klacie z Polski i Portugalczykowi Thiago Rodrigeusowi.

Nie przyjechał do Petersburga szwajcarski reżyser Milo Rau, który nie dostał rosyjskiej wizy.

Nagrodzeni, dziękując za otrzymane wyróżnienia, nawiązali w swoich wypowiedziach do sytuacji, w jakiej znaleźli się Rau i Sieriebriennikow. Ten drugi nie odebrał ubiegłorocznej nagrody, ponieważ przebywając w areszcie domowym w Moskwie nie dostał zgody na wyjazd do Petersburga. 

- Mógłbym teraz powiedzieć wiele, ale wydaje mi się, że mój język jest w areszcie domowym, więc będę milczał - oświadczył ze sceny Teatru Aleksandrowskiego polski reżyser Jan Klata.

REKLAMA

Z kolei Rau, jak się uznaje, nie dostał rosyjskiej wizy w związku z krytycznym stosunkiem do łamania praw człowieka przez rosyjskie władze.


Na zdjęciu: akcja solidarności z Kiryłem Serebrennikowem podczas festiwalu filmowego w Berlinie w lutym 2018 roku.  Fot. Cineberg /Shutterstock.com
Na zdjęciu: akcja solidarności z Kiryłem Sieriebrennikowem podczas festiwalu filmowego w Berlinie w lutym 2018 roku. Fot. Cineberg /Shutterstock.com

Polak laureatem za "Wroga ludu"

Polak został laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej "Nowa Rzeczywistość Teatralna” za spektakl "Wróg ludu”. 

Europejską Nagrodę Teatralną (Premio Europa per il Teatro) powołano do życia w 1986 r. pod auspicjami Komisji Europejskiej. Celem przedsięwzięcia, któremu patronują Unia Teatrów Europy, Europejska Konwencja Teatralna, Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych, Międzynarodowy Instytut Teatralny UNESCO oraz Śródziemnomorski Instytut Teatralny, jest wspieranie integracji kulturalnej we Wspólnej Europie.

Od 1990 r. jury złożone z wybitnych specjalistów z całej Europy przyznaje również laur o nazwie Nowe Rzeczywistości Teatralne – wręczany jednemu lub kilku twórcom kreującym nowy język teatru. 

REKLAMA

W 2017 r. laureatem Nowych Rzeczywistości Teatralnych został rosyjski reżyser teatralny i filmowy Kiriłł Sieriebriennikow, który obecnie przebywa w areszcie domowym w Moskwie oskarżony o defraudację dotacji państwowej. Za przestępstwo to grozi wyrok do 10 lat więzienia. Reżyser nie przyznaje się do winy.

Jedynym polskim laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej jest Krystian Lupa (2009 r.). W 2008 r. nagrodę Nowe Rzeczywistości Teatralne otrzymał Krzysztof Warlikowski.

Jan Klata urodził się w 1973 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Pierwszą samodzielną realizacją teatralną Klaty był "Rewizor" Gogola w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2003). Później w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystawił własną sztukę "Uśmiech grejpruta". Reżyserował także w Starym Teatrze - m.in. "Wroga ludu" i "Króla Ubu".

IAR/PAP/agkm

REKLAMA

Trailer filmu Kiriłła Sieriebriennikowa "Lato" - o muzyce rockowej w ZSRR. Obraz miał premierę na festiwalu w Cannes, jednak reżyser nie mógł być obecny na pokazie, bo został umieszczony w areszcie domowym. Przebywa w nim od



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej