Historyczne porozumienie. Będzie można się odwołać od blokady Facebooka
Przedstawiciele ministerstwa cyfryzacji i Facebook'a podpisali porozumienie w sprawie blokowania niedozwolonych treści. Dzięki umowie osoba, której administrator konta na portalu społecznościowym zablokował wybrany post, będzie mogła odwołać się od tej decyzji.
2018-11-28, 18:04
Posłuchaj
Szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski powiedział po podpisaniu porozumienia, że zażalenie będzie można wysłać przez specjalny formularz zamieszczany na stronie NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). - To będzie formularz, który trzeba będzie wypełnić i podpisać się profilem zaufanym. Trafi to do Facebooka, który zobowiązuje się w ciągu 72 godzin przeprowadzić ponowną analizę czy to zablokowanie treści było rzeczywiście zasadne - mówił minister.
Kierownictwo ministerstwa cyfryzacji treść porozumienia z Facebookiem negocjowało kilka miesięcy. Składanie zażaleń na zablokowane treści będzie możliwe w ciągu kilku dni.
Jakub Turowski z Facebook Polska poinformował, że trwają ostatnie techniczne uzgodnienia z ministerstwem w tej sprawie Zapewnił też, że żaden formularz z odwołaniem nie zostanie bez odpowiedzi. - Bardzo ważne jest to, ażeby nasza platforma pozwalała na wolną wypowiedź dla naszych użytkowników. Z drugiej strony głównym wyzwaniem dla nas jest to, żeby zapewnić bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa - powiedział dyrektor ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich.
Dodał, że "znalezienie równowagi w tych dwóch wartościach bywa wyzwaniem". - Zdarzają się błędy i z tymi błędami chcemy walczyć - oświadczył Jakub Turowski.
REKLAMA
Polscy użytkownicy Facebooka na początek będą mogli odwoływać się w sprawie zablokowanych treści dotyczących podejrzenia o pedofilię czy pornografię, a także wpisy z tak zwaną mową nienawiści i "fake newsami". Przedstawiciele ministerstwa cyfryzacji rozważają też możliwość składania zażaleń na treści o charakterze społeczno-politycznym.
msze
REKLAMA