Walka o budżet UE: premier Morawiecki na Szczycie Przyjaciół Spójności w Bratysławie

Premierzy oraz wysocy rangą przedstawiciele 16 państw a także unijni komisarze będą dyskutować w Bratysławie o nowym budżecie Wspólnoty. W stolicy Słowacji odbędzie się Szczyt Przyjaciół Spójności, czyli grupy krajów postulujących utrzymanie środków na spójność i Wspólną Politykę Rolną na poziomie porównywalnym do obecnego. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

2018-11-29, 08:36

Walka o budżet UE: premier Morawiecki na Szczycie Przyjaciół Spójności w Bratysławie
Efektem spotkania na Zamku w Bratysławie ma być przyjęcie deklaracji,w której przywódcy zwrócą uwagę na kluczową rolę polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. KE proponuje zmniejszenie środków dla Polski o 19,5 mld euro.Foto: pixabay

W Bratysławie mają też być szefowie rządów Słowacji, Czech, Węgier, Malty, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Słowenii. Kilka innych państw unijnych ma przysłać wysokich rangą przedstawicieli. W obradach wezmą też udział unijni komisarze - wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič a także komisarz ds. budżetu Günther Oettinger.

Efektem spotkania na Zamku w Bratysławie ma być przyjęcie deklaracji,w której przywódcy zwrócą uwagę na kluczową rolę polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. Dokument ma też podkreślić potrzebę zaadresowania przez te polityki nowych priorytetów Unii - takich jak migracje czy bezpieczeństwo - przy zapewnieniu odpowiedniego finansowania.

Odległa perspektywa przyjęcia budżetu

Wczoraj w Brukseli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił, że perspektywa przyjęcia budżetu do wiosny jest coraz bardziej odległa. "Nie widać silnej woli i optymizmu do tego, żeby takie porozumienie mogło być zawarte przed wyborami przyszłego roku" - ocenił szef resortu inwestycji i rozwoju.

Komisja Europejska proponuje mniejszy o 19,5 mld budżet dla Polski

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, Polska miałaby otrzymać 64 miliardy euro z funduszy spójności - o 19,5 miliarda euro mniej niż obecnie. Cięcia dotknęłyby także dopłat dla rolników i środków na rozwój obszarów wiejskich.

REKLAMA

Polski rząd sprzeciwia się cięciom

Polski rząd sprzeciwia się takim zapisom. Do przyjęcia budżetu wymagana jest jednomyślność unijnych krajów. Za 2 tygodnie w Brukseli przywódcy państw Wspólnoty omówią kalendarz prac nad nowym budżetem UE.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej