Satelita polskich studentów wystartuje w kosmos. Na orbitę wyniesie go rakieta Falcon 9
Satelita PW-Sat2 skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej będzie wyniesiony na orbitę na rakiecie Falcon 9. Start był już dwa razy przekładany. Najpierw z powodów technicznych, potem ze względu na pogodę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to satelita na orbicie będzie testował rozwiązanie, które pomoże zapobiegać powstawaniu "kosmicznych śmieci".
2018-12-01, 16:27
Satelita zostanie wyniesiony z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych na wysokość około 575 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi. Jego główną misją jest testowanie żagla deorbitacyjnego. Dzięki niemu po zakończeniu misji satelita zejdzie z orbity i spali się w atmosferze. - Wydaje się to dziwne. Wysyłamy satelitę po to, żeby jak najszybciej się spalił i zakończył żywot, ale w tym szaleństwie jest metoda. Chodzi o to, żeby pomóc rozwiązać problem kosmicznych śmieci - tłumaczy Artur Łukasik, wicekoordynator projektu PW-Sat2. A kosmiczne śmieci to między innymi niedziałające już satelity albo części rakiet pozostające w przestrzeni kosmicznej.
- Dużym wyzwaniem po starcie rakiety i po uwolnieniu PW-Sata2 będzie odnalezienie go na orbicie i nawiązanie z nim łączności, bo na rakiecie oprócz PW-Sata2 jest jeszcze ponad 60 innych satelitów, które będą uwalniane jeden po drugim - wyjaśnia Michał Gumiela ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW.
Powiązany Artykuł
![CNK 1200 2.jpg](http://static.prsa.pl/images/40f2b55f-a024-4930-a24d-0f893918bd07.jpg)
Czwórka w Centrum Nauki Kopernik. Kiedy PW-Sat 2 znajdzie się na orbicie?
- Będziemy musieli w naszych stacjach naziemnych szukać sygnału radiowego z PW-Sata i zorientować się, kiedy dokładnie i w którym miejscu na niebie on przelatuje - mówi jeden z konstruktorów.
REKLAMA
To czwarty polski satelita, który poleci w kosmos i drugi skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Poniżej można zobaczyć film z ostatniego startu rakiety Falcon 9.
jp
REKLAMA