Pożegnanie Jerzego Swalskiego, wieloletniego dziennikarza Polskiego Radia
Rodzina, przyjaciele i pracownicy Polskiego Radia pożegnali w Warszawie Jerzego Swalskiego, wieloletniego dziennikarza publicznej radiofonii. Autor cenionych reportaży oraz audycji - "Od Lwowa do Londynu" i "Pięć minut nad Biblią" spoczął na Starych Powązkach. Jerzy Swalski zmarł 28 listopada w wieku 86 lat.
2018-12-05, 18:00
Posłuchaj
Podczas mszy świętej w kościele świętego Karola Boromeusza ksiądz Andrzej Majewski, szef redakcji katolickiej Polskiego Radia wspominał zmarłego jako niezwykle skromnego, prawego człowieka, wielkiego patriotę i rzetelnego dziennikarza. Przypominał też jego zasługi dla Polskiego Radia, w tym sprowadzenie do kraju audycji z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz tamtejszego archiwum Radia Wolna Europa.
W ostatniej drodze Jerzemu Swalskiemu towarzyszyli pracownicy Polskiego Radia. - To był bardzo przyzwoity, bardzo uczciwy, dobry człowiek i powiedziałbym dobry radiowy rzemieślnik z talentem - wspominał zmarłego Roman Czejarek z radiowej Jedynki. Anna Skulska z Programu Drugiego Polskiego Radia dodawała, że jego miłością były podróże, Warszawa i radio, w którym przepracował kilkadziesiąt lat. Dziennikarz Redakcji Audycji Religijnych Polskiego Radia Krzysztof Górski wspominał, że z Jerzym Swalskim łączyła go bardzo blisko tematyka religijna. Przypomniał, że Jerzy Swalski współtworzył pasmo "Pięć minut nad Biblią". - Prosił o refleksję, o rozważania przedstawicieli Kościołów i to była jego praca aż - mogę powiedzieć - za grób, bo dał nagrania do końca 2018 roku - wspominał Krzysztof Górski.
Jerzy Swalski przygotował wiele dokumentów historycznych, ocalił od zapomnienia legendarne postacie i bohaterów okresu II wojny światowej, w tym powstańców warszawskich i żołnierzy Armii Krajowej. Był autorem reportaży, między innymi z pogrzebu Jana Piwnika "Ponurego" z 1981 roku, kiedy nie wolno było głośno mówić o żołnierzach wyklętych. Nagrał też audycje "Weterani", "Żołnierze z Westerplatte", "Śladami Adama Mickiewicza, czy "Zwierzyniec krakowski". Słuchacze cenili go za piękną polszczyznę i nienaganną dykcję. Jerzy Swalski przeprowadził wiele wywiadów z zasłużonymi Polakami, między innymi z Władą Majewską, pieśniarką i działaczką emigracyjną. Z jego inicjatywy radiowe archiwa wzbogaciły się o bezcenne nagrania takich osób, jak Marian Hemar, Irena Anders.
Od 1995 roku, w radiowej Dwójce utworzył i prowadził wieloletni cykl audycji zatytułowany "Od Lwowa do Londynu", a także współtworzył pasmo "Pięć minut nad Biblią". Do końca życia współpracował z Zespołem Redakcji Audycji Religijnych.Redakcja Publicystyki Kulturalnej Programu II Polskiego Radia uhonorowała Jerzego Swalskiego Diamentowym Mikrofonem. W 2006 roku dziennikarz odebrał Medal 80-lecia Polskiego Radia. Ponadto został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
REKLAMA
mr
REKLAMA