Poznaj 6 sposobów, które pomogą uchronić się przed smogiem
Statystyki pokazują, że zanieczyszczone powietrze zabija 15 razy częściej, niż piraci drogowi. Jak ustrzec się przed smogiem? Czy oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe rzeczywiście działają?
2018-12-10, 16:05
Zgodnie z danymi WHO, w Polsce z powodu smogu, rokrocznie umiera ok. 45 tysięcy osób. Możesz się przed nim uchronić. Przedstawiamy 6 sposobów, które pomogą zminimalizować toksyczne działanie smogu.
1. Nie wietrz domu
Jeśli mamy informację o tym, że stężenie smogu na zewnątrz jest na wysokim, niebezpiecznym poziomie to warto ograniczyć otwieranie okien i wietrzenie domu do minimum lub nawet przez jakiś czas w ogóle tego nie robić. Powinniśmy wtedy nieco zmniejszyć ogrzewanie, a także zadbać o dobrą wilgotność powietrza w domu. Dlaczego? Otóż cząsteczki z pyłem smogowym wiążą się z wodą, robią się cięższe, a następnie opadają.
Aby zadbać o odpowiednią wilgoć w domu należy zaopatrzyć się w nawilżać powietrza (cena: ok. 250 zł), możesz też napełnić garnek z wodą i postawić go blisko źródła ciepła, rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach czy powiesić mokre pranie w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywasz. Kolejnym rozwiązaniem jest kupno specjalnych pojemniczków na wodę, które wiesza się na grzejnikach. Dodatkowo, co jakiś czas, zaleca się spryskiwać wodą zasłony i inne duże powierzchnie np. kanapy. Im wilgotniej będzie w domu, tym szybciej pyły smogowe opadną na ziemię.
Następnie, kolej na regularne porządki – użyj odkurzacza wodnego, aby sprzątnąć pył, który opadnie na podłogę, a następnie umyj ją mopem. Dlaczego lepiej korzystać z odkurzacza wodnego? Powód jest prosty - woda pochłania o wiele więcej roztoczy, kurzu czy pyłków, niż odkurzacze workowe, z których i tak część zanieczyszczeń wydostaje się na zewnątrz. Jeśli chcemy się o tym przekonać, wystarczy po zmroku, przy zgaszonym świetle, włączyć odkurzacz i zaświecić w jego kierunku latarką. Zobaczysz wtedy, że część kurzu z odkurzacza unosi się w powietrzu.
REKLAMA
2. Rośliny doniczkowe
Pamiętajmy o tym, że zamknięte drzwi i okna nigdy nie ochronią nas do końca przed smogiem. Domy są pełne otworów wentylacyjnych, przez które bez problemu dostanie się do środka powietrze z zewnątrz.
W wyeliminowaniu z mieszkania niektórych składników smogu oraz innych toksyn, mogą pomóc rośliny doniczkowe - zwłaszcza te o bujnych liściach - ponieważ sukcesywnie oddają do otoczenia wodę pobieraną z gleby, tym samym nawilżając powietrze. Rośliny potrafią zneutralizować wiele toksyn, ponieważ w trakcie procesu fotosyntezy, pochłaniają skażone powietrze przez aparaty szparkowe i transportują je do korzeni, gdzie szkodliwe substancje są neutralizowane.
![Popularny skrzydłokwiat jest jedną z roślin doniczkowych, które oczyszcza powietrze. Może wchłonąć pięć związków chemicznych zanieczyszczających powietrze, analizowanych w raporcie NASA (formaldehyd, benzen, ksylen, trójchloroetylen i tlenek węgla) (fot. shutterstock.com)](http://static.prsa.pl/images/d461f2da-1424-4402-9db1-6a27af4d1920.jpg)
Aby rośliny oczyszczały powietrze skutecznie, warto zadbać o to, by ich listki były czyste – kurz zatyka aparaty szparkowe i utrudnia wymianę gazową.
Zdolności roślin w walce z zanieczyszczeniami docenili naukowcy NASA, którzy na podstawie badań wytypowali kilkanaście najbardziej skutecznych pod tym względem gatunków. Sa to: chryzantema wielkokwiatowa, dracena odwrócona, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, a także:
REKLAMA
- sansewieria gwinejska
- rapis wyniosły
- gerbera Jamesona
- dracena wonna
- dypsis lutescens
- figowiec Benjamina
3. Oczyszczacze powietrza
Obecnie mamy na rynku wiele urządzeń, które postawione w pomieszczeniu przepompowują powietrze, czyszcząc je z pyłów i zanieczyszczeń. Wybór jest ogromny i ciężko wskazać najlepszy sprzęt.
Oczyszczacze powietrza zawierające filtr HEPA są w stanie zatrzymać, aż 99 % kurzu i pyłu. Ponadto, warto, by urządzenie posiadało filtr zimnej katalizy, który świetnie radzi sobie ze smogiem, a także jonizator, który wytwarza korzystne dla nas jony ujemne i dobrze wpływa na tzw. elektroklimat, a także filtr z aktywnym węglem pomagający zlikwidować przykre zapachy.
![Oczyszczać powietrza - zdjęcie poglądowe (fot. shuttesrtock.com)](http://static.prsa.pl/images/f67a071a-e8f8-4935-b141-a84ff0adb470.jpg)
Przy kupnie oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę na to, do jak dużych powierzchni jest przeznaczony – urządzenie przeznaczone do pracy na 25m2 nie sprawdzi się w 50-metrowym pomieszczeniu.
Koszt takiego urządzenia rozpoczyna się od kilkuset złotych i średnio kończy się na poziomie 5 tys. złotych.
Niektóre oczyszczacze powietrza zmniejszają ilość groźnego dla naszego zdrowia pyłu PM 2.5 (pyłu uznawanego za najgroźniejszego dla zdrowia człowieka) już po 24 godzinach pracy.
REKLAMA
4. Maski antysmogowe
Bardzo popularne w ostatnim czasie maski antysmogowe chronią przed mgłą zawierającą zanieczyszczenia powietrza. Potwierdzają to m.in badania naukowe wykonane w Pekinie w 2008 roku. U osób noszących maski antysmogowe wykazano parametry obniżające ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – m.in. niższe ciśnienie krwi i zwiększoną zmienność rytmu zatokowego.
Badania nad skutecznością masek, przeprowadzone przez inne, niezależne laboratoria, w późniejszych okresach wykazały, że narażenie wziewne na niebezpieczne pyły zmniejsza się u osób noszących maski o co najmniej 95%. W opisach maski doszukujmy się oficjalnych symboli - N95 i N99, oznaczających, iż maska antysmogowa zmniejsza ekspozycję na najbardziej niebezpieczne cząstki zanieczyszczeń powietrza, PM 0,3 - PM 2 o 95% lub 99%.
Przy wyborze maski należy również zwrócić uwagę na filtr, najlepiej, aby był to HEPA. Istotne jest również, aby w masce znajdowała się warstwa z węglem aktywnym, który chroni przed zanieczyszczeniami gazowymi. W wielu modelach filtry są wymienne, dzięki czemu koszt maski ponosimy jednorazowo, a później dokupuje się do niej tylko świeże wkłady.
![Powinniśmy wybrać taką maskę, która chroni przed pyłami PM10 i PM 2,5 (fot. shutterstock.com)](http://static.prsa.pl/images/64714073-86eb-4caa-9933-204741859efd.jpg)
Niestety oddychanie w takiej masce jest utrudnione. Osoby, które noszą okulary muszą zdawać sobie sprawę, że podczas spaceru okulary mogą być lekko zaparowane. Wcześniej czy później (w zależności od intensywności wysiłku) pojawia się zawilgocenie maski. Na szczęście, dla osób aktywnych wprowadzano na rynek tzw. maski sportowe. Miejscy biegacze są bardziej narażeni na zanieczyszczone powietrze. Dzieje się tak dlatego, że podczas biegania przyspiesza oddech, zwiększa się wentylacja płuc i ilość wdychanego powietrza.
REKLAMA
Koszt maski to około 100 zł. Darmowe maski, dodawane do gazet lub te, sprzedawane za kilka złotych w aptekach niestety nie działają.
5. Dieta antysmogowa
W okresie grzewczym, kiedy smog jest znacznie gęstszy i bardziej szkodliwy, a najlepiej w ciągu całego roku, powinniśmy wdrożyć dietę antysmogową, która z biegiem czasu przestanie być dla nas ''dietą'', a stanie się nawykiem żywieniowym. Odpowiednia dieta potrafi zmniejszać stres oksydacyjny, czyli ten wywołany skutkiem wdychania zanieczyszczonego powietrza.
W jednym z badan przeprowadzonych w Meksyku wynika, iż regularne przyjmowanie kwasów omega-3 poprawia kondycję serca narażonego na długotrwały kontakt z pyłami smogowymi PM 2,5. Dużo kwasów omega-3 mają w sobie oleje: rzepakowy, lniany, konopny czy z orzechów włoskich – wystarczy 2-3 łyżeczki, aby zapewnić dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na tę substancję. Dzienną dawkę omega-3 znajdziemy także w 3 orzechach włoskich, 3 łyżeczkach nasionek konopi czy 1 łyżeczce nasion siemienia lnianego.
![Najwięcej kwasy omega 3 znajdziemy m.in w różnego rodzaju olejach roślinnych, awokado, orzechach i rybach (fot. shutterstock.com)](http://static.prsa.pl/images/76e4b5d6-32b5-4e4a-a4f8-01f777b61b42.jpg)
Do diety powinno się również włączyć produkty bogate w antyoksydanty, tzw. ''przeciwutleniacze'', które chronią przed wystąpieniem wielu chorób. Najbardziej znanymi przeciwutleniaczami są witamina C, witamina E, karotenoidy i polifenole. Najlepiej jeśli będziemy podawać je wraz z pożywieniem. W tym celu, do codziennego jadłospisu powinniśmy włączyć wszystkie owoce (borówki, maliny, jeżyny, śliwki, aronie, granaty) i warzywa (cebulę, marchew, brokuły, dynię, kalafior).
REKLAMA
6. Filtr kabinowy w samochodzie
Niestety samochód nie chroni nas przed smogiem. Aby się przed nim zabezpieczyć, warto zainwestować w samochodowy filtr kabinowy, o ile jest taka możliwość. Dzięki filtrowi, do płuc kierowcy i pasażerów dociera mniej pyłów i uciążliwych gazów. Jeśli chcemy zachować czyste powietrze w aucie, to filtr powinien być regularnie wymieniany, średnio dwa razy do roku.
Dobrej jakości filtr węglowy kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Barbara Szczypiór
REKLAMA