Wotum nieufności dla Theresy May? Ekspert o możliwych scenariuszach

- Nawet gdyby Theresa May straciła dziś stanowisko, nowy premier nie znajdzie większości w Izbie Gmin, by przegłosować umowę o wyjściu w tym kształcie - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Krzysztof Winkler, ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego. 

2018-12-12, 14:40

Wotum nieufności dla Theresy May? Ekspert o możliwych scenariuszach

W Wielkiej Brytanii ważą się losy premier Theresy May. Jej przeciwnicy w macierzystej Partii Konserwatywnej zebrali 48 podpisów wymaganych do uruchomienia procedury wyrażenia wotum nieufności dla szefowej ugrupowania. W przypadku przegranej May Wielka Brytania będzie musiała wybrać nowego premiera. 

Powiązany Artykuł

pap theresa may2 1200.jpg
Ważą się losy Theresy May. Głosowanie ws. wotum nieufności w środę wieczorem

- To, że do takiego głosowania w ogóle dojdzie, spowodowane jest tym, że warunki narzucone w wynegocjowanej umowie są dla Wielkiej Brytanii bardzo trudne. Niezależnie, czy Theresa May pozostanie na stanowisku, czy ktoś ją zastąpi, znalezienie większości w Izbie Gmin, która poprze dokument w tej formie będzie praktycznie niewykonalne - powiedział Krzysztof Winkler.

Przedterminowe wybory realne?

Jak oceniła Theresa May przedterminowe wybory parlamentarne "nie byłoby w interesie narodowym". Wykluczyła także organizację drugiego referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

- Pamiętajmy, że jeżeli Theresa May nie uzyska dziś wotum nieufności, to kolejny wniosek będzie można złożyć dopiero za rok. Nie zmienia to jednak faktu, że to Unia Europejska musi "poluzować" warunki wyjścia i wykazać się elastycznością w działaniu. Wtedy Wielka Brytania mogłaby wyjść z politycznego impasu. Na ten moment jednak wszelkie próby renegocjacji umowy trafiają w próżnie - mówi Winkler.

REKLAMA

Ekspert UW twierdzi, że głównym powodem twardego stanowiska Unii jest strach. - Brexit na złagodzonych warunkach pokazałby inny krajom, że istnieje życie po Unii i nie trzeba godzić się na ograniczenia np. gospodarcze. Byłaby to pokusa dla innych państw, by także wyjść ze wspólnoty - dodaje Winkler. 

Głosowanie w sprawie wotum nieufności dla Theresy May odbędzie się w środę wieczorem.

Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku. Okres przejściowy potrwa do końca roku 2020.

PAP/IAR/Karol Kozłowicz, PolskieRadio24.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej