Pierwsza wojna o Osetię Południową
5 stycznia 1991 roku wojska gruzińskie wkroczyły do Cchinwali, stolicy Osetii Południowej i do okolicznych miejscowości. Rozpoczęła się wojna między Gruzją a separatystyczną Republiką Osetii Południowej, wspieraną przez sąsiadów z Osetii Północnej i Rosję.
2024-01-05, 05:35
Konflikt zbrojny był odpowiedzią na decyzję z 10 grudnia 1990 roku, kiedy to Osetia Południowa ogłosiła niepodległość i chęć uniezależnienia się od Gruzji. Międzynarodowa społeczność nie uznała takiego stanowiska. Podobnie jak Gruzja, która Osetię Południową traktowała wciąż jako integralną część kraju.
Osetia Południowa leży w północnej Gruzji, w środkowej części Wielkiego Kaukazu. Jej granica przebiega 40 km na północny zachód od Tbilisi. Na północy graniczy z rosyjską Republiką Osetii Północnej. Jej powierzchnia wynosi 3,9 tys. kilometrów kwadratowych. Przed upadkiem Związku Radzieckiego Osetia należała do Gruzji, która była jedną z republik Kraju Rad. W 1989 roku Osetię Południową zamieszkiwało 99 tys. osób - 66 proc. populacji stanowili Osetyjczycy, 29 proc. Gruzini. Pozostałe 5 proc. to głównie Rosjanie, Ormianie i Żydzi.
To właśnie tu od marca do września 1991 roku toczyły się ciężkie walki. Wojska gruzińskie odcięły miasto Cchinwali od dostaw zaopatrzenia i prądu. W odwecie wojska osetyńskie traktowały tak samo miejscowości zamieszkiwane przez Gruzinów. Do ponownej eskalacji walk doszło w lutym 1992 roku, kiedy to separatystów przeciwko Gruzinom wspierała militarnie Rosja.
Posłuchaj
24 czerwca 1992 roku doszło do spotkania prezydenta Gruzji Eduarda Szewardnadze i prezydenta Rosji Borysa Jelcyna. 14 lipca doszło do zawieszenia broni i zawarcia rozejmu. Rosja i Gruzja ustaliły między innymi, że teren Osetii Południowej (wciąż formalnie należący do Gruzji) patrolowany przez rosyjskie tzw. siły pokojowe. Takie nierozstrzygnięte do końca ustalenia pozwalały Rosji na ingerencję w politykę wewnętrzną zarówno Gruzji, jak i Osetii.
Rozejm utrzymywał się do roku 2004, kiedy znowu zaczęły się incydenty zbrojne ze strony separatystów. Aby odzyskać kontrolę nad terytorium, władze Gruzji w 2007 roku zaproponowały utworzenie Autonomicznej Republiki Osetii Południowej, która miałaby wchodzić w skład Gruzji. Wspierany przez rosyjskich wysłanników prezydent republiki Eduard Kokojty zażądał od Trybunału Konstytucyjnego Rosji uznania Osetii Południowej za część terytorium Federacji Rosyjskiej.
REKLAMA
W nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku, kiedy oczy całego świata skierowane były na inaugurację Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, rozpoczęła się kolejna wojna. Na Cchinwali poleciały pociski z rosyjskich wyrzutni rakietowych BM-21 Grad.
im
REKLAMA