Inwestujesz na warszawskiej giełdzie? Na jakie spółki stawiać, jakich unikać?
Mimo że nadchodzący rok nie będzie łatwy dla spółek i inwestorów na warszawskiej giełdzie, nie oznacza to, że nie będzie można na niej zarobić. Pytani przez Naczelną Redakcję Gospodarczą Polskiego Radia eksperci radzą, na co stawiać.
2019-01-04, 16:46
Tyle, że na pewno nie będzie to łatwe i będzie wymagać od inwestorów nie tylko bacznej obserwacji wyników firm ale i cierpliwości.
Warto patrzeć na wypłacane dywidendy
− W tym trudnym dla GPW roku być może jedyną wartą rozważenia inwestycją może być kupno akcji spółek, które regularnie wypłacają dywidendy, mówi niezależny analityk, Marcin Kiepas.
Trzeba polować na wezwania
I dodaje, że inną szansą na zarobek może być polowanie na wezwania, czyli próba wytypowania spółek, które mogą zostać wycofane z giełdy przez głównych akcjonariuszy.
Kuszą małe spółki - ich wyceny są bardzo niskie
Eksperci zwracają uwagę na fakt, że akcje małych spółek z GPW są już bardzo tanie, zwłaszcza w relacji do całego rynku. A to zawsze rodzi pokuję zakupów. Stąd, być może właśnie w tym segmencie można szukać okazji do zarobku.
REKLAMA
Warszawski parkiet pod presją spowolnienia gospodarczego w Polsce i na świecie
Jak widać, ten rok nie zapowiada się szczególnie łaskawie dla warszawskich inwestorów.Według Marcina Kiepasa, nie będzie on łatwy ani dla giełdy oraz dla notowanych na niej spółek.
− Giełda będzie musiała się zmagać nie tylko z kontynuacją bessy na Wall Street, czy spowolnieniem w polskiej i globalnej gospodarce, ale też z problemami, które mocno odcisnęły swe piętno w 2018 roku, mówi analityk.
GPW: 2018 r. rokiem malejących indeksów, spadających obrotów
Warto przypomnieć, że miniony rok, mimo historycznego szczytu WIGu – indeksu szerokiego rynku i awansu do grona rynków rozwiniętych, nie zostanie zapisany do najbardziej udanych przez inwestorów – kluczowe indeksy zmalały w ciągu roku i to często w dwucyfrowym tempie.
Największe straty zanotował popularny, głównie wśród drobnych inwestorów, segment małych spółek - indeks sWIG80 zmniejszył się w ciągu roku aż o 28 proc. i wrócił do poziomów z I połowy 2013 r.
REKLAMA
Podobnie mWIG40, który schudł o blisko 18 proc.
Na tym tle „nieźle” wypada WIG20 ze stratą „tylko” ok. 8 procent w ciągu roku. W dodatku, tylko 3 spółki z 20 wchodzących w skład indeksu, może pochwalić się dodatnią roczną stopą zwrotu, aż 10 znalazło się na dwucyfrowym minusie.
Inwestorzy zniechęcani aferami
− Nad nastrojami i decyzjami inwestorów zaciążyły też konsekwencje afer z GetBack, Altus TFI i KNF, ucieczką inwestorów z funduszy inwestycyjnych, spadającymi obrotami na giełdzie, dodaje Marcin Kiepas.
− Do tego dochodziło ryzyko polityczne wiszące nad spółkami Skarbu Państwa, czy ucieczka samych spółek z GPW połączona z coraz mniejszą liczbą debiutujących tam firm, dodaje Kiepas.
REKLAMA
Ryzyka wiszące nad spółkami w 2019 r.
Analityk uważa, że inwestorzy powinni szczególnie uważnie zastanowić się nad wydawaniem pieniędzy na spółki z niektórych sektorów.
Banki pod presją rosnących stóp procentowych, zyski spółek surowcowych zmniejszane spowolnieniem gospodarczym
− W 2019 roku bankom ciążyć będzie oddalająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych, spółkom surowcowym oczekiwane spadki cen surowców w ślad za spowolnieniem gospodarczym. Natomiast nad spółkami Skarbu Państwa dalej będzie ciążyć ryzyko polityczne, mówi Kiepas.
I dodaje, że w przypadku spółek gamingowych z CD Projektem na czele, zapoczątkowana w połowie roku korekta, może potrwać aż do debiutu gry Cyberpunk2077.
−Wszystkim spółkom będą doskwierać rosnące ceny energii i jednoczesny wzrost kosztów pracy, dodaje analityk.
REKLAMA
I konkluduje, że w efekcie trudno będzie o poprawę zysków spółek w kolejnych kwartałach.
Maleje też zaufanie inwestorów do giełdy
Jeżeli dodać do tego brak zaufania Polaków do giełdy, systematyczny odpływ kapitałów z funduszy inwestycyjnych i dekoniunkturę na giełdach światowych, to zapowiada się naprawdę trudny rok dla giełdy.
Nawet pomimo tego, że znajduje się tam duża grupa spółek naprawdę tanich.
Kapitał z Pracowniczych Planów Kapitałowych zadziała, ale jeszcze nie w tym roku
Według analityka, w 2019 roku wsparciem dla giełdy raczej nie okażą się jeszcze PPK.
REKLAMA
− Owszem to w przyszłości będzie mieć pozytywny wpływ na rynek, ale jeszcze nie w tym roku, dodaje.
Giełda powinna poczuć kapitał z PPK nie wcześniej niż w 2020 r.
Jak widać, ten rok dla wielu inwestorów może okazać się bardzo trudny i wypada tylko mieć nadzieję, że nie rozpocznie przysłowiowych siedmiu chudych lat, a oznacza tylko chwilowe osłabienie rynków kapitałowych.
NRG, Jarosław Krawędkowski
REKLAMA
REKLAMA