"Paszporty Paragwaju" - czyli, jak polscy dyplomaci ratowali Żydów
- Nasz dokument opowiada o tym, jak ratowano Żydów dzięki południowoamerykańskim paszportom. Motorem tych działań byli polscy dyplomaci - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Robert Kaczmarek, reżyser i współtwórca dokumentu "Paszporty Paragwaju".
2019-01-21, 11:29
Robert Kaczmarek w swoim filmie opowiada o działalności tzw. "grupy berneńskiej". W jej skład wchodzili dyplomaci polskiego i żydowskiego pochodzenia, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów wystawiając im "podrabiane" paszporty krajów Południowej Ameryki. Dokumenty kupowane były między innymi od konsulów honorowych Paragwaju i Hondrasu.
- Konsul Konstanty Rokicki te paszporty własnoręcznie wypełniał - tłumaczy reżyser, dodając, że były one później wysyłane do Żydów żyjących w gettach na terenie Generalnej Guberni. Ludzie z takimi paszportami trafiali do obozów internowania we Francji lub na Pawiak, zamiast do obozu zagłady.
- Dotarliśmy do osób, które uratowano w taki sposób, a także do dyplomatów, dzięki którym udało się odtworzyć tę historię - tłumaczy nasz rozmówca.
REKLAMA
Robert Kaczmarek, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, opowiedział też o dokumencie "Jazz na Kalatówkach". - Zimą 1959 roku w schronisku na Kalatówkach odbyła się wielka impreza środowiska jazzowego - mówi reżyser. To wydarzenie stało się pretekstem dla Kaczmarka do prześledzenia historii twórców polskiego jazzu w czasach PRL.
Zapraszamy do obejrzenia rozmów z reżyserem Robertem Kaczmarkiem.
Przygotował Paweł Kurek
REKLAMA