Izba Reprezentantów chce utrzymania sankcji przeciwko rosyjskim firmom
Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów Kongresu USA opowiedziała się przytłaczającą większością głosów za utrzymaniem sankcji przeciwko firmom należącym należącym do rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski. Administracja Trumpa zamierza je znieść w piątek.
2019-01-18, 05:23
Izba opowiedziała się za utrzymaniem sankcji stosunkiem głosów 362:53. Było to jednak w istocie głosowanie symboliczne bowiem podobna rezolucja przepadła, bez głosowania, w kontrolowanym przez Republikanów Senacie. Przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer próbował doprowadzić do głosowania, ale lider republikańskiej więszości Mitch McConnel zablokował taką możliwość, co było zwycięstwem prezydenta Donalda Trumpa.
W ub. miesiącu Departament Skarbu zapowiedział zniesienie sankcji wobec kluczowych firm Deripaski: aluminiowego koncernu Rusal, En+ i firmy energetycznej EuroSibEnergo Plc. Deripaska zaliczany jest do kręgu czołowych sojuszników Putina.
Administracja argumentuje, że zniesienie sankcji przyczyni się do uspokojenia sytuacji w światowym handlu aluminium. Ponadto Derpiaska miał pozbyć się znacznej części udziałów w tych firmach co - zdaniem Białego Domu - dowodzi, że sankcje spełniły już swoją rolę.
Wobec pojawiąjących się coraz liczniejszych wątpliwości dotyczących kontaktów Trumpa z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, wielu kongresmenów - zarówno Demokratów jak i część Republikanów - kwestionuje plany administracji złagodzenia lub zniesienia sankcji wobec rosyjskich firm. Zostały one wprowadzone po aneksji przez Rosję w 2014 r. należącego do Ukrainy Krymu.
REKLAMA
Część kongresmenów wskazuje ponadto, że łagodzenie sankcji jest szczególnie niewłaściwe kiedy specjalny prokurator Robert Mueller bada zarzuty dotyczące kontaktów ludzi ze sztabu wyborczego Trumpa z Rosją podczas wyborów w 2015 r.
- Mamy do czynienia z wrogiem. Prowadzone jest śledztwo - zauważyła deputowana do Izby Reprezentantów Maxine Waters, przewodnicząca komisji finansowej tej Izby. Drugi pod względem rangi Demokrata w Izbie Steny Hoyer napisał do sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina list z prośbą o odroczenie zniesienia sankcji. Hoyer podkreślił, że Kongres ma wiele jeszcze pytań w tej sprawie. Departament Skarbu uchylił się od komentarzy w tej sprawie.
kad
REKLAMA