Jan Józef Szczepański - człowiek, który nie dał się formować władzy
Sto lat temu urodził się Jan Józef Szczepański – pisarz nieugięty wobec nacisków władz PRL-u. O jego życiu i twórczości w Polskim Radiu 24 rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
2019-01-21, 09:49
Posłuchaj
Pisarz był ostatnim prezesem Związku Literatów Polskich. Do końca walczył o jego istnienie, co opisał w głośnej książce "Kadencja".
- Był człowiekiem niezłomnym, z charakterem. Nie poddawał się naciskom komunistycznej władzy, na które zapewne ona liczyła, gdy został wybrany na szefa Związku Literatów Polskich. Nie dał się formować władzy, nie dał się wodzić za nos, co skutkowało tym, że związek został w końcu rozwiązany – powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
Z kolei Krzysztof Masłoń wspomniał m.in. o powieści Szczepańskiego "Polska jesień", w której opisał on klęskę Polski w 1939 roku. – To książka, która dziś może już nas specjalnie nie podnieca. Bo dziś już więcej wiemy. Wtedy była jednak dużym wydarzeniem. Ukazała się z opóźnieniem. Nie mogła wyjść w okresie stalinowskim. Powieść była jakimś rozliczeniem z klęską wrześniową – pisał o tym, że ta wytęskniona Rzeczpospolita upadła, ale nie było w tym cienia złej satysfakcji. To po prostu opis faktów i smutna konstatacja, że tylko na tyle nas było stać. To smutna książka – podkreślił.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Polskie Radio 24/bartos
-------------------------
Data emisji: 20.01.2019
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA
REKLAMA