Leszek Żebrowski: zbrodnie w Koniuchach popełnili sowieccy partyzanci i osoby pochodzenia żydowskiego

- Zbrodnia w Koniuchach została nominalnie popełniona przez oddziały sowieckiej partyzantki, ale większość jej uczestników to były osoby pochodzenia żydowskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Leszek Żebrowski.

2019-02-03, 15:14

Leszek Żebrowski: zbrodnie w Koniuchach popełnili sowieccy partyzanci i osoby pochodzenia żydowskiego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wikimedia Commons/dp

Posłuchaj

02.02.19 Historyczne wydarzenie tygodnia. Leszek Żebrowski o zbrodni w Koniuchach
+
Dodaj do playlisty

W nocy z 28 na 29 stycznia 1944 r. grupa sowieckich partyzantów otoczyła wieś i przystąpiła do ataku, który trwał około dwóch godzin. Pochodniami podpalano słomiane dachy domów, do uciekających mieszkańców strzelano. W wyniku ataku zginęło co najmniej 38 osób, a kilkanaście zostało rannych. Wśród ofiar byli mężczyźni, kobiety i dzieci. Najstarsza ofiara miała 57 lat, najmłodsza zaledwie dwa. Atak na Koniuchy przeprowadziła około 150-osobowa grupa partyzantów sowieckich pochodzących z różnych oddziałów stacjonujących w Puszczy Rudnickiej.

- Oni nie wykonywali spektakularnych akcji przeciwko okupantowi niemieckiemu. Przede wszystkim bezwzględnie pacyfikowali polską ludność cywilną. Były to też akcje zaopatrzeniowo-rabunkowe - przypomniał Leszek Żebrowski. Historyk zauważył, że partyzanckie odziały składały się przede wszystkim z oficerów sowieckich, którzy nie poszli do niemieckiej niewoli. - W rozbitych i rozproszonych jednostkach był bałagan. Później jednak Sowieci dostarczali im zaopatrzenia, po to by mogli oni identyfikować wrogów ludu na ziemiach polskich - dodał.

Gość programu informował również, że do partyzanckich oddziałów dołączyli zbiegowie przede wszystkim z getta w Kownie. - Przyłączali się również Żydzi z innych okolicznych miejscowości, w których były mniejsze getta. Niemcy na początku nie panowali nad chaosem, który był spowodowany przyjściem fontu - zaznaczył ekspert. Historyk zauważył, że ludzie różnego pochodzenia, żyjący w leśnych obozach potrzebowali jedzenia i rzeczy potrzebnych do życia. - Zdobywanie ich jednak w sposób okrutny i bestialski jest godne najwyższego potępienia - podkreślił Leszek Żebrowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję "Historyczne Wydarzenie Tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24

-------------------------------

Data emisji: 02.02.2019

Godzina emisji: 16.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej