Autonomia Palestyńska zaproszona na konferencję w Warszawie

Palestyńskie władze zostały oficjalnie zaproszone na konferencję bliskowschodnią do Warszawy. Polskie MSZ poinformowało w komunikacie, że wiceminister Maciej Lang wręczył zaproszenie na spotkanie ambasadorowi Palestyny w Warszawie Mahmudowi Khalifie. 

2019-02-08, 23:32

Autonomia Palestyńska zaproszona na konferencję w Warszawie
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Google Maps

Posłuchaj

Według informacji Polskiego Radia, palestyńskie władze nie podjęły jeszcze decyzji, czy ich przedstawiciel weźmie udział w zaplanowanej na przyszły tydzień konferencji w Warszawie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jednak według informacji Polskiego Radia, palestyńskie władze nie podjęły jeszcze decyzji, czy ich przedstawiciel weźmie udział w zaplanowanej na przyszły tydzień konferencji.

Palestyński ambasador w Warszawie potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem, że dostał dzisiaj zaproszenie na konferencję. Równocześnie w Ramallah na Zachodnim Brzegu główny palestyński negocjator do spraw pokojowych, Saab Erekat, poinformował, że mimo otrzymania zaproszenia strona palestyńska nie weźmie udziału w konferencji.

Wcześniej strona palestyńska argumentowała, że jej zdaniem, spotkanie jest wyłącznie realizacją interesów Stanów Zjednoczonych.

Sprawa konfliktu izraelsko-palestyńskiego ma być przedmiotem rozmów ministrów spraw zagranicznych w Warszawie. Na spotkanie mają przyjechać między innymi specjalni wysłannicy amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do spraw konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

REKLAMA

Przeniesienie ambasady

Chodzi o zięcia prezydenta Jareda Kushnera oraz Jasona Greenblatta. Obaj od wielu miesięcy pracują nad zapowiadanym przez Donalda Trumpa ostatecznym porozumieniem między Izraelem a Palestyńczykami. Jednak po tym, jak Stany Zjednoczone jednostronnie uznały Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniosły tam swoją ambasadę, Palestyńczycy oświadczyli, że Waszyngton stracił mandat do negocjacji pokojowych między Izraelem a Autonomią Palestyńską.

Przeszło 70-letni konflikt między Izraelem a Palestyńczykami jest jednym z najdłużej trwających współcześnie konfliktów. Na przeszkodzie do porozumienia stoi między innymi izraelskie osadnictwo na terenach palestyńskich, sprawa ewentualnych granic przyszłego państwa palestyńskiego oraz status Jerozolimy. Zarówno Izrael, jak i Palestyńczycy uważają miasto za swoją stolicę. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej