"Pieniądz nie śpi": jak powstaje budżet państwa?
Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał tegoroczną ustawę budżetową. Dziś przyglądamy się, jak wygląda cały proces prac nad ustawą.
2019-02-11, 08:29
Posłuchaj
Dr.hab. Michał Bitner z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że prace nad budżetem zaczynają się na początku roku, w momencie, gdy przygotowywany jest wieloletni plan finansowy państwa, który potem jest podstawą do przygotowania budżetu. Później zaczynają się właściwe prace - Komisja Europejska przedstawia swoje zalecenia, a minister finansów wydaje tzw. notę budżetową, która określa tryb i sposób prac nad ustawą. Następnie zaczynają się dyskusje w resortach.
W ustawie budżetowej jest kilka elementów, które nie podlegają decyzji ministra, a może o nich decydować tylko parlament - chodzi tu o wydatki m.in. na Kancelarię Sejmu czy Rzecznika Praw Obywatelskich.
Później, zazwyczaj w okolicach września, projekt przechodzi przez Radę Ministrów i trafia do Sejmu, gdzie prezentowane są jego założenia, odbywają się też trzy czytania projektu, a parlamentarzyści nanoszą poprawki. Budżet później jest uchwalany i trafia do podpisu prezydenta.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md
REKLAMA
REKLAMA