Czy polityka wpłynie na badania historyczne? Spór IPN-Muzeum Holokaustu
- Współpraca już się toczy. Za jedną stronę dokumentów IPN dostawaliśmy ze strony Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie ich materiał - mówił na antenie PR24 dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
2019-02-11, 21:32
Posłuchaj
Patryk Pleskot podkreślił, że IPN ma duży zasób dokumentacji wojennej istotnej z punktu widzenia Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. - Amerykanów interesują dokumenty słynnej komunistycznej komisji badania zbrodni hitlerowskich. Te materiały są bardzo liczne. Problem pojawił się wtedy, kiedy Instytut Pamięci Narodowej wykorzystał z Waszyngtonu to, co się dało. Natomiast historycy z USA nadal są zainteresowani naszymi materiałami. Sami Amerykanie przechowują głównie świadectwa świadków holokaustu nagrane na taśmach - mówił historyk.
Gość Polskiego Radia 24 mówił o szczegółach współpracy polskich i amerykańskich historyków. - Korzystaliśmy z digitalizacji, co bardzo ułatwiało prowadzenie badań. Materiały waszyngtońskie są w większości dostępne w wersji cyfrowej. Dokonywaliśmy wymiany wirtualnej. Obie strony na tym skorzystały. Teraz pojawia się kwestia ułożenia stosunków w sposób bardziej symetryczny, by wymiana źródeł była na podobnym poziomie - wskazał Patryk Pleskot.
Więcej w całym nagraniu.
Audycję "Historia na Dziś" prowadził Tadeusz Płużański.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ras
---------------------------
Data emisji: 11.02.2019
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA