Krwawy Majdan. 11. rocznica pacyfikacji demonstracji w Kijowie

18 lutego 2014 roku w stolicy Ukrainy rozpoczęły się najtragiczniejsze dni ulicznych walk w czasie ukraińskiej Rewolucji Godności. Tego dnia zginęło 15 protestujących. Walki wybuchły przy próbie pacyfikacji przez władze namiotowego miasteczka na głównym placu w centrum Kijowa. 

Izabella Mazurek

Izabella Mazurek

2025-02-18, 05:50

Krwawy Majdan. 11. rocznica pacyfikacji demonstracji w Kijowie
Pomnik Niebiańskiej Sotni w Kijowie - zdjęcia zabitych w walkach ulicznych w lutym 2014 roku. Kijów, 22.02.2015. Foto: Jacek Turczyk/PAP

Do pacyfikacji demonstrujących ukraińskie władze wysłały siły Berkutu, wyspecjalizowanej jednostki milicji ukraińskiej podległej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Podczas Euromajdanu w latach 2013-2014 Berkut brał bezpośredni udział w pobiciach, torturach i zabójstwach protestujących. Pierwszy zabity przez Berkut został programista Pawło Mazurenko (zmarł 22 grudnia 2013 w szpitalu). W sumie w ciągu kilku dni krwawych starć zginęło około stu osób, a ponad 500 zostało rannych. Winni do dziś nie zostali osądzeni.

Posłuchaj

Andrzej Podgórski: Euromajdan był zjawiskiem, z którym politycy nie potrafili sobie poradzić. (PR, 22.06.14) 27:45
+
Dodaj do playlisty

Kulminacja dramatycznych walk, która nastąpiła 20 lutego 2014 roku, stała się punktem zwrotnym dla Ukrainy.

REKLAMA

Milicjanci i snajperzy oddziałów specjalnych zaczęli strzelać do ludzi, którzy przyszli na pokojową demonstrację w centrum Kijowa. Zginęło wtedy 47 osób. Dziś te wydarzenia określane są mianem "czarnego czwartku".

Zobacz projekt Aftermath VR: Euromaidan. Ukraińska wytwórnia, wykorzystując technologię wirtualnej rzeczywistości, opowiada o tragicznych wydarzeniach sprzed pięciu lat. - Zakładając wirtualne gogle można zobaczyć skalę dramatu, który wtedy się rozegrał: 

Pod naciskiem opinii Zachodu, 21 lutego prezydent Janukowycz i opozycja podpisali porozumienie. Prezydent przywrócił konstytucję z 2004 roku, a potem uciekł z kraju. Władza przeszła w ręce opozycji. W marcu 2014 roku podpisano część polityczną umowy stowarzyszeniowej z Unią, w czerwcu - umowę gospodarczą. 

REKLAMA

Największe na Ukrainie manifestacje, zwane też Euromajdanem, zaczęły się w listopadzie 2013 roku, po tym, jak prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz wstrzymał przygotowania do podpisania umowy z Unią Europejską.

Wielotysięczne protesty z Kijowa rozszerzyły się na cały kraj, ruch sprzeciwu przerodził się w społeczną rewolucję, nazwaną "rewolucją godności".

Prozachodni kurs Ukrainy, łączący się z planami gospodarczego uniezależnienia od Moskwy, wywołał wzrost tendencji separatystycznych na Krymie, gdzie większość mieszkańców stanowią Rosjanie. Niedługo po tym, jak zakończyły się walki na Majdanie, Ukrainie, znajdującej się w stanie katastrofy gospodarczej, przyszło zmierzyć się z jeszcze większym wyzwaniem. Po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję, wybuchła wojna na wschodzie Ukrainy, która nadal trwa. 

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej