Ekspert: Niemcy są pod silną presją w sprawie Nord Stream 2
Udało się osiągnąć kompromis w sprawie budowy Nord Stream 2. Nowelizację dyrektywy gazowej poparli ambasadorowie krajów członkowskich przy UE, w tym także nasz zachodni sąsiad. – Niemcy w ostatnich miesiącach są pod bardzo silną presją, przede wszystkim amerykańską, ale także ogólnie międzynarodową. Stąd uelastycznienie ich stanowiska – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas).
2019-02-22, 14:03
Posłuchaj
Ambasadorowie krajów członkowskich przy UE poparli w Brukseli projekt nowelizacji dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2. Regulacje zakładają, że wszystkie gazociągi docierające do Unii Europejskiej, w tym rosyjsko-niemiecki projekt, będą podlegały unijnemu prawu. 27 krajów UE, w tym Polska, poparło dyrektywę. Od głosu wstrzymała się Bułgaria. Prace nad nowelizacją dyrektywy w skupiającej kraje członkowskie Radzie UE toczyły się przez wiele miesięcy bez żadnych postępów. Propozycje były blokowane przez państwa niechętne dyrektywie, w tym Niemcy, które są zaangażowane w budowę Nord Stream 2. Przełom i kompromis udało się osiągnąć na początku lutego.
- Niemcy w ostatnich miesiącach są pod bardzo silną presją, przede wszystkim amerykańską, ale także ogólnie międzynarodową, związaną z implementacją m.in. projektu Nord Stream 2. Presja ta dotyczy także polityki - zarówno Unii Europejskiej jak i tej na poziomie bezpieczeństwa międzynarodowego w kwestiach NATO. Znakomity obraz tego mieliśmy w trakcie konferencji monachijskiej, gdzie doszło do bardzo poważnego zwarcia między stroną amerykańską i niemiecką między innymi w kwestii gazociągu. Wydaje się, że uelastycznienie niemieckiego stanowiska jest związane właśnie z tym – powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Tolak.
- Niemcy zdają sobie sprawę z tego, że koszty polityczne, które byłyby związane z realizacją projektu w postaci, w jakiej planowano to na początku, byłyby zbyt wysokie. A z drugiej strony – w dłuższej perspektywie – próbują za wszelką cenę zastąpić węgiel brunatny większymi wolumenami gazu – dodał gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/bartos
-----------------------------
Data emisji: 22.02.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 13.09
REKLAMA