Debata. Jak walczyć z antypolonizmem?

- Potrzebna jest rzetelna historyczna analiza, w której zdiagnozujemy sytuację podczas II Wojny Światowej. Nikt rozsądny nie zaprzecza że byli szmalcownicy, nadużycia, mordy. To musi zostać nazwane i jasno zdefiniowane, trzeba określić skalę tego zjawiska. I wtedy będziemy mogli walczyć ze stereotypem, mitem i antypolonizmem – mówił w Polskim radiu 24 dr Ryszard Żółtaniecki. W debacie o antypolonizmie wzięli także udział prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN oraz Mateusz Fałkowski z Instytutu Pileckiego.

2019-02-23, 12:11

Debata. Jak walczyć z antypolonizmem?
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Kamil PIKLIKIEWICZ/EASTNEWS

Posłuchaj

23.02.19 Debata PR24. Jak walczyć z antypolonizmem
+
Dodaj do playlisty

Prof. Włodzimierz Suleja wskazywał źródła obecnych konfliktów z Izraelem. – Wydaje się, że obraz Polaków jako antysemitów będzie się wiązał z emigracją pomarcową. Kampania antysemicka w 1968 roku była faktem i obraz ten przełożył się na globalizację wypowiedzi. Innym elementem, który mógł wzmocnić tę narrację, były działania w obrębie polityki historycznej Niemiec, którzy wybielając się wskazywali współsprawcę lub kogoś na kogo winę można przerzucić. Te działania w połączeniu ze specyficznym stosunkiem do Polaków części społeczności żydowskiej za oceanem, przełożyły się na ukształtowanie obrazu który jest dodatkowo wzmacniany czymś, co usiłuje się określić mianem badań naukowych. Jest wiele elementów składających się na ten smutny i całkowicie nieprawdziwy obraz – zaznaczył.

Dr Ryszard Żółtaniecki odniósł się do niedawnej wypowiedzi p.o. ministra Israela Katza. – Zawsze kiedy mam do czynienia z tego typu radykalną, brutalną debatą na zapleczu ukryte są konkretne, brutalne ekonomiczne i polityczne interesy. Żeby znaleźć lekarstwo trzeba postawić właściwą diagnozę. Przez ostatnie lata uważaliśmy że problem ulokowany jest w diasporze izraelskiej za oceanem nie w Izrealu, który postrzegaliśmy jako bliskiego sojusznika, Teraz okazuje się że to nie diaspora  ale państwo Izrael zajęło jednoznacznie wrogą postawę wobec Polski. Izrael Katz to nie jest przypadkowy minister, odpowiada za politykę zagraniczną i jego wypowiedzi nie wymagają autoryzacji. To co powiedział, to zdanie państwa Izrael, nie było dementi, nie było dymisji – komentował.

Mateusz Fałkowski podkreślał konieczność dokładnego zbadania Holokaustu. – Potrzebujemy zarówno upamiętnienia, jak i historii krytycznej. Powinniśmy mierzyć się z nieprzyjemnymi rzeczami w naszej historii. Konieczny jest jednocześniej krytycyzm wobec założeń metodologicznych, tak by nie zamieniać badań w publicystyczny akt oskarżenia – podkreślał.

Więcej w zapisie audycji

REKLAMA

Debatę prowadził Jerzy Jachowicz

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 10:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej