"Czarna Jedynka". Niezwykła historia jednej z najstarszych drużyn harcerskich w Polsce

2019-02-23, 18:40

"Czarna Jedynka". Niezwykła historia jednej z najstarszych drużyn harcerskich w Polsce
Członkowie "Czarnej Jedynki" w czasie Powstania Warszawskiego angażowali się w działalność konspiracyjną Szarych Szeregów. n/z żołnierze batalionu "Zośka" zgrupowania "Radosław" . Foto: wikimedia commons

Wychowywanie w duchu takich wartości jak koleżeństwo, wierność, odwaga i patriotyzm. To harcerskie ideały kultywowane od ponad 100 lat. Gościem audycji "Nos Kleopatry" był minister Piotr Naimski, który należał do 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta zwanej "Czarną Jedynką". – Harcerzem zostaje się na zawsze – podkreślił rozmówca Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

22.02.19 Piotr Naimski: „>>Czarna Jedynka<< była czymś unikalnym w Warszawie w okresie PRL (…)”.
+
Dodaj do playlisty

22 lutego obchodzony jest przez harcerzy i skautów na całym świecie jako Dzień Myśli Braterskiej. To właśnie tego dnia w 1857 roku urodził się sir Robert Baden-Powell, założyciel skautingu. Przy tej okazji minister Piotr Naimski opowiadał w Polskim Radiu 24 o etapie swojego życia, który poświęcił harcerstwu.

– Wychowanie w harcerstwie zostaje w człowieku do końca. Widać to chociażby u ludzi starszych, którzy w młodości byli harcerzami. Przejawia się to m.in. w sposobie organizowania świata wokół siebie, a także w stylu uczestnictwa w życiu publicznym – dodał.

1 Warszawska Drużyna Harcerska im. Romualda Traugutta to jedna z najstarszych polskich drużyn harcerskich. Została założona w 1911 roku i jak zaznaczył Piotr Naimski, to właśnie "Czarnej Jedynce" udało się w okresie PRL zachować i kontynuować wartości, które legły u samego początku tworzenia się skautingu w Polsce.

– W czasie II wojny światowej była częścią Szarych Szeregów. Harcerze "Czarnej Jedynki" uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim jako członkowie Batalionu "Zośka". Wartość nadrzędna, która związana jest z "Jedynką", to walka i służba Polsce w każdych warunkach. Pamiętam, że było to środowisko, w którym pozwalano na swobodną dyskusję i przygotowywano działania na rzecz niepodległości naszego kraju. Prowadziliśmy niekończące się dyskusje, w jaki sposób ją przybliżyć – wskazał Piotr Naimski.   

Z harcerstwem związany był również premier Jan Olszewski, który zmarł 7 lutego. Należał do Szarych Szeregów, których ideały prezentował. – Wspominał, że harcerstwo uformowało go na całe życie. Przyrzeczenie harcerskie było dla niego ważne aż do śmierci. Służba Ojczyźnie stanowiła dla niego rzecz fundamentalną – podkreślił minister Naimski.  

Więcej o historii "Czarnej Jedynki" w całej rozmowie.

Audycję "Nos Kleopatry" prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/db

----------------------------------

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 22.06

Polecane

Wróć do strony głównej