Czyste powietrze potrzebuje finansowego wsparcia. Kongres w Warszawie

Blisko pół tysiąca uczestników - przedstawicieli rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i ekspertów bierze udział w 2. Kongresie Czystego Powietrza w Warszawie. Wśród tematów są między innymi: możliwości finansowania wymiany urządzeń grzewczych, dofinansowanie do zakupu samochodów elektrycznych i zanieczyszczenie hałasem. 

2019-02-27, 12:45

Czyste powietrze potrzebuje finansowego wsparcia. Kongres w Warszawie

Posłuchaj

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik mówił podczas Kongresu Czystego Powietrza, że takie spotkania to wymiana doświadczeń różnych samorządów, które przekładają się na konkretne działania. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kongres zorganizował samorząd województwa mazowieckiego. Jak powiedział marszałek województwa Adam Struzik - takie spotkania to nie tylko wymiana doświadczeń różnych samorządów.

Samorządy dla czystego powietrza

- Zawsze za tego typu wydarzeniem idą konkretne działania - zauważył marszałek. Jako przykład podał między innymi przyznanie dodatkowych 100 milionów złotych ze środków unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- To też dotacje dla wszystkich samorządów, by wzmogły prace nad czystym powietrzem - mówił Adam Struzik. 

Coraz poważniejszym problemem w największych miastach jest smog komunikacyjny. Najnowsze badania pokazują, że w Warszawie pojazdy odpowiadają nawet za 80 procent zanieczyszczenia powietrza.

REKLAMA

Jak zachęcić do zakupu aut elektrycznych?

Wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski mówił, że "mieszkańcy powinni być zachęcani do zakupu samochodów elektrycznych, między innymi przez darmowe parkowanie, czy możliwość jazdy buspasami".

- Oprócz zachęt związanych z ruchem drogowym to powinna być, tak jak jest, zerowa akcyza, ale prócz tego zwolnienie całkowite z podatku VAT w przejściowym okresie i dopłaty do zakupu nowych samochodów elektrycznych rzędu 30 - 35 tysięcy złotych. To, co zaproponował rząd idzie w tym kierunku - dodał ekspert.

Alarmujący raport

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. To między innymi podwarszawskie miejscowości - Otwock i Piastów. 

IAR, ak, NRG

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej