Prof. Witold Modzelewski: eksperci rządowi powinni być dobrze wynagradzani
- Trzeba dobrze płacić ekspertom rządowym, by byli wyłącznie rządowi. Jeśli uda się odtworzyć tzw. centrum strategiczne, to będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni. Wtedy prawo nie będzie tworzone w złej wierze - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekspert ds. prawa podatkowego.
2019-02-28, 14:01
Posłuchaj
Była wiceminister finansów, Agnieszka Królikowska, przyznała, że gdy w 2014 roku objęła swoje stanowisko wiedziała o problemie z wyłudzeniami VAT. Zeznając w charakterze świadka przed sejmową komisją śledczą, dodała, że proceder dotyczył przede wszystkim handlu elektroniką i branży paliwowej.
Królikowska powiedziała również, że zapoznała się z raportem przygotowanym przez ZIPSEE (Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego) na temat skali wyłudzeń podatku VAT z 2014 roku. Agnieszka Królikowska miała też dostać polecenie, aby oszacować skutki wprowadzenia mechanizmu odwróconego VAT na te towary.
- Agnieszka Królikowska była pierwszą osobą, która wniosła istotną i pozytywną zmianę w funkcjonowaniu resortu finansów. Jej stosunek do takich "wynalzaków lobbystycznych" jak odwrócony VAT wskazuje, że wie co mówi, nie realizuje cudzych interesów. Nie jest interesariuszem tych, którzy nie lubią płacić VAT, a to najlepiej robić rękoma ustawodawcy - komentował na naszej antenie prof. Witold Modzelewski.
Gość PR24 wskazywał również, że w kontekście tworzenia prawa ważna jest transparentność. Tak, by w przyszłości uchronić państwo przed prawem, które będzie narażało je na straty. - Trzeba dobrze płacić ekspertom rządowym, by byli wyłącznie rządowi. Jeśli uda się odtworzyć tzw. centrum strategiczne, to będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni. Wtedy prawo nie będzie tworzone w złej wierze - mówił. - Najłatwiej jest zarobić inwestując w tworzenie prawa. Liberalizm polega na prywatyzacji państwa, które staje się towarem. Wszystko można wtedy kupić. Władza należy do tych, którzy mają pieniądze - pointował prof. Modzelewski.
REKLAMA
Według szacunków Ministerstwa Finansów luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/IAR/zz
REKLAMA
------------------------------------
Data emisji: 28.02.19
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA