Giełdowe Indeksy Sektorowe
Giełda Papierów Wartościowych oblicza różne grupy indeksów giełdowych. Wśród tych najważniejszych są indeksy grupujące spółki ze względu na ich wielkość i płynność. Należy tu wymienić takie indeksy jak: WIG20, WIG40, sWIG80.
2019-03-07, 15:21
Posłuchaj
− Drugą ważną grupą są indeksy opisujące koniunkturę wśród spółek różnych rynków, a więc: WIG, indeks dla spółek rynku regulowanego oraz NCIndeks, który opisuje spółki z rynku alternatywnego NewConnect, wyjaśnia dr Tomasz Wiśniewski z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Oprócz tych indeksów, mamy do czynienia z indeksami tak zwanymi narodowymi, a więc z indeksami WIG Poland dla spółek polskich, WIG Ukrain dla spółek o rodowodzie ukraińskim oraz WIG CE, czyli indeks spółek z regionu Europy Centralnej.
Ważną grupę stanowią również indeksy specyficzne ze względu na pewne charakterystyczne cechy. Przykładem jest Respect Indeks, opisujący spółki odpowiedzialne społecznie oraz Indeks WIG DIW. W przypadku tego drugiego wskaźnika, kwalifikacja do jego portfela bazuje na analizie stopy dywidendy oraz częstotliwości jej wypłaty, a więc spółki, które takie dywidendy wypłacają regularnie i ta stopa dywidendy jest bardzo wysoka, trafiają do tego wskaźnika.
Wreszcie kolejną grupą są indeksy sektorowe. W tym przypadku kwalifikacja spółek do nich bazuje po pierwsze a przynależności do Indeksu WIG, poza tym spółka musi charakteryzować się pewną syntetycznością z punktu widzenia branży. Mamy tutaj takie indeksy jak WIG-BANKI, a więc jest to indeks sektora bankowego czy WIG PALIWA, czyli spółek z branży paliwowej, takich jak PKN Orlen, Lotos czy PGNiG.
REKLAMA
18 marca 2019 r. GPW wprowadza 4 nowe wskaźniki. Są to indeksy makrosektorowe. Obejmują one spółki z kilku różnych sektorów. W skład indeksów makrosektorowych wejść mają spółki z branż bankowej, ubezpieczeniowej, rynku kapitałowego i rynku wierzytelności (WIG.MS-FIN), z branży paliwowej, gazowej i chemicznej (WIG.MS-PET) oraz z branży energetycznej, górniczej i surowcowej (WIG.MS-BAS). − A więc np. jeżeli mamy indeks paliw, indeks chemii czy WIG ENERGIA, to w przypadku makrosektora będziemy mieli do czynienia z indeksem WIG.MS-PET, obejmującym spółki z tych trzech indeksów sektorowych, zaznacza dr Tomasz Wiśniewski.
Druga ważna cecha indeksów makrosektorowych, to sposób kwalifikacji spółek do tych indeksów. Po pierwsze znajdują się w nich tylko spółki z indeksów: WIG 20, MWIG40, SWIG80. Ta kwalifikacja bazuje na 140 największych i najpłynniejszych spółkach giełdowych. Tak więc, aby być zakwalifikowanym do indeksu makrosektorowego po pierwsze trzeba znaleźć się w indeksie tych spółek największych i najpłynniejszych.
− Mamy do czynienia z kilkunastoma bankami, które są w indeksach: WIG 20, MWIG40 i SWIG80, więc posiłkujemy się takimi wskaźnikami jak płynność tych spółek i tak zwany spread, a więc rozpiętość pomiędzy najlepszymi ofertami kupna i sprzedaży. Spółki, które mają te wskaźniki na najwyższym poziomie kwalifikowane są do tych indeksów makrosektorowych - wyjaśnia dr Tomasz Wiśniewski.
Kolejna ważna cecha w przypadku indeksów makrosektorowych, to ograniczona liczba uczestników każdego z nich. Giełda przyjęła zasadę, że w każdym z takich indeksów będzie stała liczba uczestników, wynosząca 5 spółek.
REKLAMA
Indeksy makrosektorowe mają być instrumentami bazowymi dla kontraktów terminowych.
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA