Dawid Piekarz: po rozpadzie ZSRR nikt nie przypuszczał, że Rosja będzie jeszcze komukolwiek zagrażać

- Polska dokładając swój potencjał do NATO, chce pomóc sama sobie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz, politolog z Instytutu Staszica. W przededniu 20. rocznicy przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego do naszego kraju przyjechał Jens Stoltenberg, szef Sojuszu. 

2019-03-08, 12:02

Dawid Piekarz: po rozpadzie ZSRR nikt nie przypuszczał, że Rosja będzie jeszcze komukolwiek zagrażać
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock.com

Posłuchaj

8.03.19 Dawid Piekarz: po rozpadzie ZSRR nikt nie przypuszczał, że Rosja będzie jeszcze komukolwiek zagrażać
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem podkreślał, że Polska wypełnia wszystkie zobowiązania, wynikające z członkostwa w NATO. Jak mówił, Polska płaci odpowiednie kwoty na obronność i modernizuje armię, a żołnierze są obecni w misjach NATO na świecie. Sekretarz generalny NATO natomiast chwalił Polskę za wkład, jaki wniosła w Sojusz. Chodzi zarówno o udział w misjach zagranicznych, jak i o kwestie finansowania. W tym kontekście Stoltenberg zwrócił uwagę, że Warszawa przeznacza na budżet obronny 2 procent PKB. 

- Postawa Polski jako członka NATO jest ilustracją "głownego pęknięcia" w Sojuszu. Pamiętajmy, że Pakt Północnoatlantycki powstał jako blok wolnego świata przeciwko blokowi radzieckiemu. Po rozpadzie ZSRR Rosja była pogrążona w tak głębokim kryzysie, że nikt nie przypuszczał, że będzie jeszcze komukolwiek zagrażać. NATO straciło swój "strategiczny kompas". Mówiono o sojuszu politycznym, który ma zapewniać pokój na świecie - mówił na naszej antenie dr Dawid Piekarz. - Teraz pytanie, dlaczego Polska konsekwentnie modernizuje armię. Jesteśmy krajem frontowym, relatywnie mocno narażonym. Rosja nie deklaruje specjalnej przyjaźni, a my mamy wokół siebie Obwód Kaliningradzki i Ukrainę, na której de facto toczy się wojna - wskazywał gość PR24. 

Jak zauważył dr Dawid Piekarz, nie wszystkie kraje NATO jednak odpowiednio reagują na działania Rosji. - Zaczęto dostrzegać pewne niebezpieczeństwa, ale nie idzie za tym kwestia działań modernizacyjnych w armii. Przykładem są Niemcy. Tamtejszy NIK wykazał, że siły zbrojne są w tragicznym stanie, choć to najbogatsze państwo w UE, które mogłoby mieć drugą po USA armię - podkreślał ekspert. 

Polska wstąpiła do NATO 12 marca 1999 roku - wtedy Warszawa formalnie stroną traktatu waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

REKLAMA

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski. 

Polskie Radio 24/IAR/zz

------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 8.03.19 

Godzina emisji: 11.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej