18 marca głosowanie w komisji Parlamentu Europejskiego nad przepisami ws. Nord Stream 2

18 marca odbędzie się głosowanie nad znowelizowaną dyrektywą dotyczącą Nord Stream 2 w komisji do spraw przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego. Taką informację brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka otrzymała od urzędników z europarlamentu. 

2019-03-11, 10:35

18 marca głosowanie w komisji Parlamentu Europejskiego nad przepisami ws. Nord Stream 2
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Leonid Eremeychuk / Shutterstock

Posłuchaj

Głosowanie w komisji PE nad przepisami ws. Nord Stream 2. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po zatwierdzeniu znowelizowanej dyrektywy na posiedzeniu parlamentarnej komisji, bo nie są spodziewane żadne problemy, dokument trafi na sesję plenarną Parlamentu Europejskiego. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że głosowanie na sesji odbędzie się w przyszłym miesiącu. Później jeszcze ostateczną zgodę będą musieli dać unijni ministrowie.

Jednak to będzie już tylko formalność, bo przed miesiącem zmiany w przepisach zaakceptowali ambasadorowie państw członkowskich. Wtedy tylko przedstawiciel Bułgarii wstrzymał się od głosu. Proces legislacyjny zakończy się wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co ma nastąpić - jak się oczekuje - w tym półroczu.

To ważne, bo czas odgrywa kluczową rolę - chodzi o to, by objąć znowelizowaną dyrektywą Nord Stream 2 jeszcze przed sfinalizowaniem inwestycji, co jest planowane na koniec roku. Same zmiany w dyrektywie gazowej nie są tak rygorystyczne jak początkowo planowano. Negocjatorzy z krajów członkowskich i europarlamentu złagodzili pierwotną propozycję, ale przeciwnicy Nord Stream 2 uważają, że to i tak najlepsze i jedyne realistyczne uzgodnienia, na które była zgoda w Unii.

W konkretnym przypadku drugiej magistrali Gazociągu Północnego stosowanie przepisów ma być ograniczone tylko do wód terytorialnych Niemiec. Regulacje dotyczące pozostałej części rurociągu na dnie Morza Bałtyckiego zostaną uzgodnione podczas negocjacji Berlina z Moskwą. Wzmocniona została natomiast rola Komisji Europejskiej i jeśli jakiekolwiek ustalenia nie będą zgodne z unijnym prawem, może ona odmówić akceptacji i przejąć rokowania.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej