Kardynał Parolin otrzymał kopię Świecy Niepodległości dla papieża

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin przewodniczył Mszy świętej z udziałem prezydenta, premiera i polskich biskupów w szóstą rocznicę wyboru papieża, stulecie przywrócenia relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej i Polski oraz setną rocznicę pierwszego zebrania Konferencji Episkopatu Polski.

2019-03-13, 20:05

Kardynał Parolin otrzymał kopię Świecy Niepodległości dla papieża

Posłuchaj

Kard. Parolin o 100-leciu odnowienia stosunków dyplomatycznych i Stolicy Apostolskiej i 100-leciu KEP (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uczestników Mszy świętej w swoim imieniu i Nuncjusza Apostolskiego w Polsce powitał metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.- Dziękujemy za sześć lat posługi Ojca Świętego Franciszka. Jest to równocześnie święto Stolicy Apostolskiej. Dziękujemy za stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską. Dziękujemy wreszcie za stulecie pierwszego po odzyskaniu niepodległości zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z trzech rozbiorów - mówił kardynał Nycz. 

W Mszy świętej sprawowanej w języku łacińskiej uczestniczą parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, duchowieństwo oraz liczni wierni. Z legatem papieskim Mszę koncelebrowali nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wraz z biskupami. 

W czasie liturgii odbyło się przekazanie Ojcu Świętemu na ręce kardynała Parolina kopii Świecy Niepodległości, którą papież Pius IX w 1867 roku ofiarował Polakom prosząc, by zapalili ją w wolnej Warszawie.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku prezydent Andrzej Duda zapalił ją ponownie w Świątyni Opatrzności Bożej.

REKLAMA

Kardynał Parolin: Kościołem wstrząsa wiele burz

Jak zaznaczył w homilii kard. Parolin, uczestnicy tej mszy św. chcą przede wszystkim wspólnie dziękować Bogu za 6. rocznicę wyboru papieża Franciszka. 

- W papieżu Franciszku Pan dał nam pokornego i jednocześnie mocnego przewodnika. Do niego możemy odnieść cechy Pasterza, które pojawiają się w psalmie responsoryjnym. On w istocie nieustannie prowadzi powierzoną mu trzodę, dzieląc z nią życie, czas posuchy, jałowości, ale i krzepiących oaz, trudy drogi jak i umacniające postoje, a jednocześnie staje na przedzie, aby wyznaczyć bezpieczną drogę, drogę nadziei - podkreślił.

Zdaniem hierarchy w tym szczególnym okresie historycznym, Kościołem wstrząsa "wiele gwałtownych burz od wewnątrz i od zewnątrz". - Znamy je dobrze, tak jak znamy ich negatywne skutki, jakie mają na wiernych i na społeczeństwo. Jednakże, według wymownych słów św. Augustyna, Kościół, choć wzburzany i wstrząsany wydarzeniami historii, nie zawala się, ponieważ opiera się na skale, od której Piotr wywodzi swoje imię (...). Skałą jest Chrystus, na fundamencie którego także Piotr został wzniesiony - mówił kard. Parolin.

Podkreślił, że chrześcijaństwo nie jest systemem intelektualnym, lecz jest "spotkaniem, wydarzeniem, historią miłości, zbawienia".
- Dzisiaj ten Kościół, piękna i wierna oblubienica Chrystusa Oblubieńca, który nieustannie daje się jej cały, uważa troskę o głoszenie i ochronę godności i niezbywalnych praw każdej osoby, a także promowanie dobra poszczególnych osób i wspólnoty narodów, w celu dojścia do realizacji wielkich nadziei ludzkości, pokoju między narodami oraz wewnętrznego spokoju i postępu każdego kraju, za ważną część swojej misji - zaznaczył.

REKLAMA


Nawiązując do obchodów 100. rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską hierarcha podkreślił, że autentyczny sens stosunków dyplomatycznych znajdujemy w słowach, które święty Jan Paweł II skierował do nowego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej, nominowanego po wznowieniu relacji w lipcu 1989 r. 

- Stosunki dyplomatyczne mają jednak zawsze na celu rozpoczęcie i promowanie tej zdrowej współpracy, która wypływa z zaufania, dobrej woli i wzajemnego poszanowanie praw każdej ze stron. I znajdują swoje miejsce spotkań w człowieku, w jego godności, w jego wymiarze egzystencjalnym i transcendentnym, w jego niezbywalnych prawach: są w służbie człowiekowi i w nich spotykają się Kościół i wspólnota polityczna - mówił kard. Parolin. 

Zdaniem hierarchy wkład Kościoła w tę współpracę jest umiejscowiony zwłaszcza po stronie wartości, aby "pomóc w rozwoju wrażliwości sumienia, poczucia odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej, odnowy rodziny, nowego etosu pracy, stosunku do wspólnego dobra, jedności w działalności społecznej i politycznej, przywrócenia człowiekowi poczucia osobistej godności". 

Stulecie Konferencji Episkopatu Polski

Przypomniał, że msza św. upamiętnia również stulecie Konferencji Episkopatu Polski. - Trudno jest określić dokładną datę rozpoczęcia aktywności Konferencji Episkopatu Polski jako instytucji, ale można powiedzieć, że jest związana z pierwszymi trzema krajowymi zebraniami plenarnymi, które odbyły się w Polsce po odzyskaniu niepodległości - przypomniał kard. Parolin. 

REKLAMA

Dodał, że Konferencje Episkopatów narodziły się z potrzeby współpracy między biskupami danego terytorium w celu skuteczniejszego reagowania na wspólne wyzwania duszpasterskie dotyczące życia Kościoła. - Jubileusz stulecia Konferencji Episkopatu jest mocnym zaproszeniem do wzrastania w duchowości komunii i do zdecydowanego pójścia drogą synodalności, która wyraża, moim zdaniem, przede wszystkim aspekt dynamiczny - tj. wspólne kroczenie drogą - komunii, czyli bycia razem - mówił. 

Zdaniem kard. Parolina przestrzenie komunii i synodalności powinny być pielęgnowane i rozszerzane dzień po dniu w strukturach życia Kościoła na wszystkich poziomach: między papieżem a biskupami, w relacjach biskupów między sobą, w relacjach między biskupami, prezbiterami i diakonami, między duchownymi a wiernymi, między duchownymi a zakonnikami a także między stowarzyszeniami a ruchami kościelnymi. 

- Niech te rocznice, które świętujemy z radością i dziękczynieniem, coraz mocniej stawiają Kościół w Polsce na drogach komunii i synodalności. Popłyną z tego obfite i pozytywne rezultaty również dla społeczeństwa i całego świata - ocenił watykański sekretarz stanu.

IAR/PAP/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej