Nie tylko zatory płatnicze. Co ogranicza mikrofirmy?
Niemal połowa polskich mikrofirm, czyli takich, które zatrudniają do 10 pracowników, ocenia swoją sytuację jako dobrą, ale aż jedna trzecia z nich nie podejmuje, ani nie planuje inwestycji - wynika z raportu "Mikrofirmy pod lupą", przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.
2019-03-14, 13:50
Posłuchaj
Mikrofirmy to 96 procent wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, wytwarzają jedną trzecią naszego PKB.
Jakie bariery?
- Ze względu na ocenę barier prowadzenia działalności gospodarczej dzielą się na trzy, mniej więcej tak samo liczne, grupy: zadowolonych, malkontentów i średniaków - powiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, autorka raportu.
- Niektóre bariery ograniczające prowadzenie działalności wskazywali wszyscy, niezależnie od stopnia zadowolenia - dodała.
Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii powiedział, że otoczenie prawne szczególnie dla małych i średnich firm poprawia się.
Ochrona przed zatorami płatniczymi
Wkrótce rząd przyjmie projekt ustawy, który ma chronić mały biznes przed zatorami płatniczymi ze strony większych kontrahentów.
REKLAMA
Mikrofirmy zapewniają ponad 40 procent miejsc pracy w polskiej gospodarce. Wiele z nich nie ma ambicji rozwoju - ich celem jest zwyczajnie utrzymanie siebie i najbliższych na przyzwoitym poziomie.
Aleksandra Tycner, ak, NRG
REKLAMA