"Debata poranka". Publicyści o raporcie Episkopatu dotyczącym pedofilii w Kościele
- Przedstawienie przez Episkopat raportu na temat pedofilii w polskim Kościele było dobrym krokiem, natomiast nie może się skończyć tylko na nim - mówił w "Debacie poranka" Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times". Na ten temat, a także m.in. o eurowyborach dyskutowali w studiu Polskiego Radia 24 również publicysta Miłosz Lodowski i Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
2019-03-15, 10:19
Posłuchaj
Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła w czwartek raport dotyczący pedofilii w Kościele. Jak wynika z danych, które ogłosiła, od 1 stycznia 1990 do 30 czerwca 2018 roku zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich. 198 przypadków dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 - powyżej 15. roku życia. Łączna liczba ofiar poniżej 15 lat wynosiła 345 we wszystkich, również niepotwierdzonych przypadkach, natomiast ofiar poniżej 15. roku życia było 280.
Agaton Koziński z "Polska The Times" stwierdził, że ujawnienie tych liczb i pokazanie skali zjawiska miało więcej pozytywów niż negatywów. - Sam fakt, że Kościół rozpoczął próbę zmierzenia się z problemem i jego wytłumaczenia, był dobry. Został spełniony najważniejszy, psychologiczny warunek, bo duchowni zgromadzeni na konferencji z dziennikarzami mogli się wreszcie wygadać w tej kwestii. Ale nie może się skończyć tylko na tym. Jeśli Kościół uzna, że ten jeden ruch wystarczy i temat można uznać za zamknięty, to będzie źle. Dlatego że już bardzo długo stosował politykę strusia chowającego głowę w piasek i jedną konferencją problemu nie rozwiąże. Musi włożyć dużo pracy, by odzyskać nadwątlone zaufanie, a tego jednym spotkaniem z mediami się nie da zrobić – podkreślił Agaton Koziński. Publicysta wyraził ponadto wątpliwości co do metodologii pozyskiwania danych do raportu. Jego zdaniem, przedstawione liczby są znacznie zaniżone, bo badanie miało charakter dobrowolnej ankiety wśród duchownych.
Publicysta Miłosz Lodowski uznał, że konferencja hierarchów Kościoła w sprawie pedofilii może stanowić początek ogólnopolskiej debaty na temat seksualnego bezpieczeństwa dzieci. - Dlatego że sprawa wydaje się bardziej złożona. Następują ruchy nad wprowadzeniem wczesnej seksualizacji, do tego dochodzi kwestia tego, że przypadki molestowania odnotowywane są również w innych środowiskach. Są problemy z trenerami sportowymi, a i wśród artystów co jakiś czas też o tym się słyszy - zauważył.
Z kolei trzeci gość programu - Tomasz Sakiewicz - ze względu na uczestnictwo w obchodach Święta Narodowego Węgier w Budapeszcie wziął udział tylko w pierwszej części audycji. Podczas niej była mowa m.in. o wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także o relacjach i przyjaźni polsko-węgierskiej. - Mamy 171. rocznicę Wiosny Ludów. Ta rewolucja węgierska, do której przed tyloma laty doszło, była także walką o wolność Polski. Ale ponieważ dzisiaj stoimy w przededniu eurowyborów, to spotkanie polsko-węgierskie jest dobrym momentem do tego, by podkreślić, że chcemy jednoczyć Europę i narody, a jednocześnie pragniemy zachować swoją tożsamość – powiedział Tomasz Sakiewicz.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Stanisław Janecki.
Polskie Radio 24/bb
--------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 15.03.2019
Godzina emisji: 08.08
REKLAMA