Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. "Zawsze byliśmy razem"
- Przyjaźń polsko-węgierska trwa już ponad tysiąc lat, byliśmy zawsze razem walcząc o wolność w przeszłości; chcemy też walczyć o lepsze jutro - powiedział w piątek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 171. rocznicy wybuchu węgierskiej rewolucji w 1848 roku. Szef polskiego rządu został zaproszony na uroczystości przez premiera Węgier Viktora Orbana.
2019-03-15, 11:50
Posłuchaj
Podczas uroczystości przed Muzeum Narodowym w Budapeszcie Mateusz Morawiecki wskazywał na ważne daty łączące oba narody.
- Jak 171 lat temu, jak 75 lat temu w Warszawie, jak 63 lata temu w Budapeszcie i w czasach Solidarności w Polsce byliśmy zawsze razem, walcząc o wolność w przeszłości, i chcemy też walczyć o lepsze jutro w przyszłości - mówił Mateusz Morawiecki. Według niego "pragnienie wolności" jest bardzo wyraźnie widoczne w dziejach obu narodów.
Premier mówił też o jedności Polaków i Węgrów. Jak podkreślał, niech wiara w lepszy świat dla zwykłych ludzi, nie dla możnych i establishmentu, połączy Węgrów i Polaków. W przemówieniu premier podkreślił, że oba narody nie godziły się na obcy dyktat. Przypomniał postać Sandora Bauera, który w 1969 roku dokonał w Budapeszcie samospalenia na znak protestu przeciwko inwazji na Czechosłowację. Szef polskiego rządu powiedział, że Polacy i Węgrzy stoją po stronie prawdy, solidarności i wolności.
- Niech Bóg błogosławi Węgry, niech Bóg błogosławi Polskę, Europę, niech da nam lepszą przyszłość - oświadczył.
REKLAMA
"Bez Polaków Węgry nie byłyby wolnym krajem"
O przyjaźni polsko-węgierskiej mówił też premier Orban, podkreślając, że Polacy wspierali Węgrów nie tylko w latach 1848-49, ale też w XX wieku. - Bez Polaków dziś Węgry nie byłyby wolnym krajem i nie udałoby się ponownie zjednoczyć Europy. Polacy dali nam świętego papieża Jana Pawła II i "Solidarność". Zmieniliście w ten sposób bieg historii, a my mogliśmy odzyskać wolność (...) My, Węgrzy, zdejmując czapki z głów, oddajemy hołd narodowi polskiemu" - powiedział, zwracając się do licznie zgromadzonych Polaków.
Orban nawiązał też do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że Węgry domagają się zamiast promigracyjnej polityki grożącej rozpadem Unii Europejskiej prowadzenia europejskiej polityki antyimigracyjnej. - Chcemy silnej Europy, silnych państw narodowych i chcemy widzieć na czele Europy nowych, silnych przywódców - oznajmił.
- Chcemy nowego początku, aby zatrzymać upadek Europy i skończyć z koszmarem Stanów Zjednoczonych Europy, a Europa mogła ponownie należeć do Europejczyków - oznajmił.
W uroczystościach wzięła udział liczna grupa Polaków z polskimi flagami i transparentami, w tym z napisem po polsku i węgiersku "Polak-Węgier dwa bratanki" i "Bóg Honor Ojczyzna". Widać też było bardzo dużo banerów Klubów "Gazety Polskiej", które już po raz siódmy zorganizowały grupowy przyjazd do Budapesztu na obchody święta narodowego 15 marca.
Po zakończeniu uroczystości szef polskiego rządu spotkał się "w cztery oczy" z premierem Orbanem w siedzibie muzeum.
Polacy w węgierskich szeregach
- Dzień 15 marca stanowi jedno z najważniejszych świąt narodowych na Węgrzech. Upamiętnia węgierskie powstanie narodowe przeciwko Habsburgom, które wybuchło 15 marca 1848 roku - tłumaczyła przed wylotem rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Powstanie wybuchło 15 marca 1848 roku i było częścią Wiosny Ludów, która przeszła do historii jako seria ruchów rewolucyjnych o charakterze liberalnym, narodowościowym i republikańskim, jakie w latach 1848-1849 ogarnęły liczne kraje Europy, w tym pozostającą pod zaborami Polskę i Węgry.
W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie, i generał Henryk Dembiński, dowodzący armią północną. Po stronie Węgrów walczył także Legion Polski pod dowództwem generała Józefa Wysockiego.
REKLAMA
fc/paw
REKLAMA