400 przedsiębiorców weźmie udział w Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym w Berlinie
Spotkanie, które pomoże wyznaczyć kierunki rozwoju polsko-niemieckiej współpracy w najbardziej perspektywicznych dziedzinach – m.in. w rozwoju innowacyjnych technologii, produkcji energii, sektorze kosmicznym, to cele Forum Gospodarczego, które 18 marca odbędzie się w Berlinie. W forum weźmie udział około 400 przedsiębiorców oraz instytucji z obu krajów.
2019-03-17, 12:01
Posłuchaj
„Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze – cyfrowy i innowacyjny przemysł” odbędzie się w siedzibie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii w Berlinie. Jego inicjatorami są minister Jadwigi Emilewicz oraz minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier, oboje wezmą udział w Forum.
Jednym z tematów rozwmów udział Polski w budowie baterii elektrycznych
Jak zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, jednym z tematów poruszanych w rozmowie z niemieckim odpowiednikiem podczas jutrzejszego spotkania w Berlinie, będzie udział Polski w grupie państw inwestujących w baterie do samochodów elektrycznych. Do tej pory w tej europejskiej inicjatywie uczestniczą Niemcy i Francja. Polska chce dołączyć do tego grona.
Minister będzie rozmawiała na ten temat ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji.
Jak dodała minister, rozstrzygnięcie tej sprawy nastąpi w najbliższych dniach. Do końca lipca Polska zadeklaruje, jaką kwotą mogłaby wesprzeć tę inicjatywę. Finansowanie ma pochodzić z funduszu transportu niskoemisyjnego. Minister Jadwiga Emilewicz zaznacza, że w samym przedsięwzięciu mogą wziąć udział polskie firmy. Jakie? Tego również mamy dowiedzieć się do końca marca. Polska zainteresowana jest recyklingiem zużytych baterii.
REKLAMA
Niemcy – największy partner gospodarczy Polski
- Nasza współpraca bilateralna jest jednoznacznym sukcesem. Możemy pochwalić się rekordowymi obrotami towarowymi, wysokim poziomem inwestycji, a przede wszystkim rosnącym zaufaniem i sympatią między naszymi narodami. Musimy jednak sprostać czekającym Europę wyzwaniom. Krokiem w tym kierunku jest Polsko-Niemieckie Forum. Chcemy wypracować zasady nowego partnerstwa we współpracy z biznesem i liderami innowacji – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz na wspólnej z ambasadorem Niemiec w Polsce Rolfem Nikelem, konferencji prasowej.
Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski z 28 % udziałem w polskim eksporcie i 22 % w imporcie. Wspólny obrót przekracza 110 mld euro rocznie.
- Chcemy wspólnie wykorzystać potencjał cyfryzacji, transformacji energetycznej i elektromobilności. Co bardzo ważne współpracujemy też w obszarze kosmonautyki, wsparcia start-upów czy energetyki wiatrowej – zaznaczył Rolf Nikel.
- Musimy wejść na nowy poziom relacji, charakteryzujący się długofalową współpracą badawczo-rozwojową, wykraczającą poza dotychczasowe łańcuchy produkcji i dostaw. Chodzi o wspólny przeskok technologiczny, o odpowiedzialny rozwój Polski i Niemiec, jako gospodarek o kluczowym znaczeniu dla konkurencyjności Unii Europejskiej – podkreśliła szefowa MPiT.
REKLAMA
Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze: Cyfryzacja - Energia – Mobilność
Współorganizatorami Forum są Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.
Istotną częścią spotkania będą panele i warsztaty z udziałem czołowych firm i instytucji z obydwu krajów, obejmujących takie dziedziny jak: czwarta rewolucja przemysłowa, transformacja energetyczna, mobilność i produkcja ogniw akumulatorowych, technologie kosmiczne, wsparcie innowacyjnych start-upów. W forum weźmie udział ok. 150 przedstawicieli polskiego biznesu.
Forum będzie platformą wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami biznesu z obu krajów. Dlatego też z myślą o coworkingu zorganizowane zostaną również dwustronne spotkania biznesowe. Oprócz spotkań na uczestników Forum będą czekać stanowiska wystawowe polskich i niemieckich firm.
Współpraca gospodarcza Niemcy-Polska w liczbach
Wg danych niemieckich Polska znajduje się na 8 miejscu na liście największych odbiorców towarów z Niemiec (z udziałem 4,6 % w eksporcie Niemiec) i 6 na świecie w przypadku importu (z udziałem 4,8% w imporcie Niemiec).
REKLAMA
Strona niemiecka wykazuje w swoich danych dodatnie dla siebie saldo w handlu z Polską (8,4 mld euro w 2017) co wiąże się z zaliczaniem do eksportu Niemiec dostaw do Polski z krajów trzecich, odprawianych celnie w Niemczech.
W strukturze towarowej polskiego eksportu do Niemiec dominują:
- wyroby przemysłu elektromaszynowego (37,4%);
- wyroby przemysłu chemicznego (13,7%);
REKLAMA
- kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części (11,%);
- wyroby metalurgiczne (10,7%); artykuły rolno-spożywcze (11,6%);
- kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części (11,%).
W strukturze towarowej polskiego importu z Niemiec dominują:
REKLAMA
- wyroby przemysłu elektromaszynowego (40,2%);
- wyroby przemysłu chemicznego (21,2 %);
- wyroby metalurgiczne (13,2%);
- artykuły rolno-spożywcze (8,8%).
REKLAMA
WSPÓŁPRACA INWESTYCYJNO-KAPITAŁOWA
Niemcy zainwestowały w Polsce do końca 2017 r. 34 954 mln EUR (17,7 % kapitału zagranicznego zainwestowanego w Polsce).
W Polsce zarejestrowano 4917 podmiotów z udziałem kapitału niemieckiego. Największe projekty inwestycyjne ulokowane są w przemyśle samochodowym (Volkswagen, Daimler), bankowości (Commerzbank) i ubezpieczeniach (Allianz), przemyśle maszynowym (Siemens), chemicznym (BASF, Bayer), energetyce (Innogy), usługach, handlu (Grupa Metro). Łącznie firmy z kapitałem niemieckim zatrudniały w Polsce w 2016 r. ok. 366 tys. pracowników.
Skumulowana wartość polskich bezpośrednich inwestycji w Niemczech na koniec 2017 r. wyniosła 1,337 mld euro. Niemcy uplasowały się na 7 miejscu wśród największych odbiorców polskich inwestycji bezpośrednich z udziałem 5,4 % zainwestowanych za granicą kapitałów polskich.
NRG, komunikat, jk
REKLAMA
REKLAMA