W Katowicach można tankować wodór na nowej stacji Orlenu
Orlen uruchomił na Górnym Śląsku swoją drugą w Polsce ogólnodostępną stację wodorową. Do końca dekady takich obiektów ma powstać ponad sto. Orlen chce również wykorzystać wodór do dekarbonizacji swojego biznesu i osiągnięcia neutralności emisyjnej.
2024-12-30, 17:10
Stacja wodorowa w Katowicach jest zlokalizowana przy ul. Murckowskiej 22, przy trasie wyjazdowej z miasta w kierunku autostrady A4. Jest ona ogólnodostępna i działa całodobowo. Stacja wyposażona jest w dwa dystrybutory: jeden o ciśnieniu 350 bar do tankowania autobusów i samochodów ciężarowych oraz drugi o ciśnieniu 700 bar do tankowania samochodów osobowych.
- Budując infrastrukturę do tankowania wodoru koncentrujemy się na lokalizacjach, w których będzie największy popyt na to paliwo. Obecnie jego głównym konsumentem są samorządy i komunikacja miejska. Górny Śląsk już od kilku lat inwestuje w autobusy wodorowe – mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w Orlenie.
Clean Cities
Stacja wodorowa w Katowicach powstała w ramach projektu „Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland”, dofinansowanego z funduszy unijnych (CEF Blending Facility) oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
REKLAMA
- Łącznie w ramach trzech faz tego projektu zamierzamy do 2027 roku zbudować 27 stacji tankowania wodoru w całej Polsce. W tej chwili jesteśmy na zaawansowanym etapie budowy stacji w Wałbrzychu – wyjaśnia dyrektor Jóźwiak.
Kolejne stacje wodorowe: w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie będę oddawane do eksploatacji sukcesywnie w następnych kwartałach.
100 stacji do 2030
- Nasze stacje lokujemy głównie w miastach, ponieważ widzimy w nich potencjał wykorzystania wodoru w komunikacji miejskiej. Wodór może być jednak wykorzystywany także np. w śmieciarkach, co ma bardzo korzystny efekt dla funkcjonowania w miastach i środowiska - dodaje Grzegorz Jóźwiak.
W efekcie działań Grupy Orlen, do 2030 roku ma powstać ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji.
REKLAMA
Nie tylko transport
Orlen zamierza wykorzystać wodór także w procesie transformacji swojego biznesu w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Tzw. zielony wodór, wytwarzany dzięki źródłom odnawialnym, ma zastąpić szary, który obecnie produkowany jest z paliw kopalnych.
- Wodór będzie odgrywał bardzo ważną rolę w dekarbonizacji naszych aktywów rafineryjnych i nawozowych. Patrząc na wolumeny wykorzystania wodoru i efekt środowiskowy, najbardziej znaczący będzie właśnie w przemyśle – podkreśla przedstawiciel Orlenu.
Artykuł powstał przy współpracy z Orlen S.A.
REKLAMA