Milenium 1966. Walka o rząd dusz komunistów z Kościołem
Na zaplanowane przez Kościół na 1966 r. świętowanie Milenium chrztu Polski władze państwowe odpowiedziały przygotowaniem na ogromną skalę obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Zarówno przygotowania, jak i same obchody przyjęły postać walki o rząd dusz, a uczestnictwo w Milenium, choć zachowało przede wszystkim wymiar religijny, stało się także manifestacją polityczną.
2019-03-17, 12:56
Posłuchaj
Po powrocie do władzy w październiku 1956 r., Władysław Gomułka uznał, że największe zagrożenie dla rządów PZPR stanowi przygotowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego program Wielkiej Nowenny, związany z nadchodzącym Milenium Chrztu Polski. Jego realizacja rozpoczęła się odnowieniem Ślubów Narodu na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r.
- Wszyscy sekretarze KC PZPR realizowali stały element programu komunistycznego. Jednym z tych elementów było doprowadzenie do laicyzacji społeczeństwa i "nawrócenie na ateizm". Z ich perspektywy, kontrofensywa, którą rozpoczął Prymas Polski Stefan Wyszyński, była niedopuszczalna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Białecki z Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
W następnych latach władze podejmowały kolejne kroki wymierzone w katolików. A napięcie w stale pogarszających się stosunkach państwowo-kościelnych osiągnęło szczyt po wydaniu 18 listopada 1965 r. "Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim". Natomiast 22 czerwca 1966 roku, po raz pierwszy aresztowano kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którego peregrynacja trwała po polskich parafiach.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Robert Tekieli.
Data emisji: 17.03
Godziane emisji: 8.35
PR
REKLAMA
REKLAMA