Maria Koc (PiS) o ACTA2: wolność w internecie nie może być skrępowana. Europosłowie PO pokazali swoją hipokryzję
- Prace nad ACTA2 wywoływały szerokie oburzenie społeczne. Przyzwyczailiśmy się do wolności w internecie, która nie może być skrępowana - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Koc, wicemarszałek Senatu.
2019-03-31, 18:00
Posłuchaj
Podczas sobotniej konwencji regionalnej w Gdańsku prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia dokona implementacji dyrektywy o prawie autorskim, czyli wdroży ją do polskiego prawa w taki sposób, by pozwoliła zachować wolność. Chodzi o kontrowersyjny artykuł 13 dyrektywy, który nakłada dużym platformom internetowym obowiązek monitorowania zamieszczanych przez użytkowników treści pod kątem praw autorskich. Przeciwnicy takiego rozwiązania uważają, że nowe przepisy ograniczą wolność słowa.
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: wolność określa sens naszej historii
- Internet jest sferą wolności, dlatego ACTA2 niesie za sobą zagrożenie cenzury prewencyjnej. Zaraz swoboda wypowiadania poglądów w internecie może być zależna od subiektywnych opinii - zaznaczyła Maria Koc. Wicemarszałek Senatu podkreśliła, że jest bardzo zdziwiona faktem, iż za ACTA2 w większości zagłosowali europosłowie Platformy Obywatelskiej. - Jest to jednak typowe zachowanie członków tej patii. Platforma Obywatelska jest pełna hipokryzji, a ich środowisko nie ma już żadnej wiarygodności - dodała.
Gość programu zauważyła również, że polityczna kampania w internecie jest coraz bardziej skuteczna. - Wiele ugrupowań potrafi z tego skorzystać. Dobrym przykładem jest partia Kukiz'15, która w poprzednich wyborach parlamentarnych dzięki działalności w internecie weszła do Sejmu - przypomniała Maria Koc. Wicemarszałek Senatu oceniła także, że dyrektywa o ACTA2 nie jest dobra i odbije się na przeciętnym człowieku. - Jest to kolejne ograniczenie wolności. Swobody obywatelskie są ograniczane w ordynarny sposób - komentowała.
REKLAMA
Przeciwko ACTA2 zagłosowały: Polska, Holandia, Finlandia, Włochy i Luksemburg. Kraje te nie poparły wypracowanego w Radzie Unii Europejskiej porozumienia. Jednak nie wszyscy europosłowie opowiedzieli się przeciwko unijnej dyrektywie. Część deputowanych Platformy Obywatelskiej - mimo że partia ta podzielała obawy w sprawie dyrektywy - zdecydowała się zagłosować za nią.
Ponadto gościem "Przekładańca Jachowicza" był również historyk dr Krzysztof Madej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Antoni Macierewicz: jeśli PiS będzie rządziło, nie dopuścimy do cenzury w internecie
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24/jp
------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 31.03.2019
Godzina emisji: 17.06
Polecane
REKLAMA