Wiceminister kultury: wykorzystamy nieprecyzyjne zapisy ACTA2, aby gwarantować wolność w internecie

- W dyrektywie ACTA2 są bardzo nieprecyzyjne zapisy. Zostanie to wykorzystane przy implementacji tej dyrektywy do prawa krajowego, aby zagwarantować wolność w internecie - zapowiedział w niedzielę wiceminister kultury Jarosław Sellin.

2019-03-31, 15:35

Wiceminister kultury: wykorzystamy nieprecyzyjne zapisy ACTA2, aby gwarantować wolność w internecie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay/Free-Photos/CC0 License

Chodzi o unijną dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, którą we wtorek poparł Parlament Europejski. Ma ona zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Państwa UE mają da lata na wdrożenie przepisów. Nowe przepisy wzbudzają emocje w niektórych państwach UE, m.in. w Polsce, gdzie określane są mianem ACTA2. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w internecie. Nie poparły ich Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg.

Powiązany Artykuł

pap premier mateusz morawiecki 1200.jpg
Premier: będziemy walczyć o wolność słowa w internecie

"Wolność w internecie nie będzie zagrożona"

Jarosław Sellin zapewnił w niedzielę w Polsat News, że wolność twórców jest przedmiotem troski jego resortu. - Uważamy, że prawo autorskie trzeba naprawiać i uszczelniać, ale nie w taki sposób. W tym przypadku mamy za sobą spór dwóch wartości. Z jednej strony wartość, jaką jest twórczość artystyczna czy dziennikarska, którą trzeba sowicie wynagradzać, ale z drugiej strony mamy do czynienia z powszechnością dostępu do dóbr kultury, a to też jest bardzo ważna wartość, i właśnie wolnością w internecie, która tym rozwiązaniem legislacyjnym zaproponowanym i popartym przez PO jest bardzo poważnie zagrożona - tłumaczył wiceminister kultury.

- I my mówimy bardzo wyraźnie: zaimplementujemy, a mamy na to dwa lata, to prawo w taki sposób, że wolność w internecie nie będzie zagrożona - zapowiedział.

Wiceminister pytany był, jak PiS zamierza wdrożyć te przepisy, żeby de facto nie obowiązywały. - Na szczęście są bardzo nieprecyzyjne zapisy w tej dyrektywie. Będziemy więc z tego korzystać. Będziemy korzystać, aby doprecyzować w polskim prawie krajowym te zapisy w taki sposób, żeby była gwarancja wolności w internecie - zapewnił. Dodał, że dyrektywa będzie "interpretowana na korzyść internautów".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

acta 2 protest2 1200 east news.jpg
Kontrowersje wokół ACTA2. Komentarze polityków

"Piątka plus"

W sobotę w Gdańsku prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego ugrupowanie dokona takiej implementacji dyrektywy o prawie autorskim, że wolność będzie zachowana. - Dlatego od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce", a "piątce plus". Ten plus to wolność - podkreślił.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker komentując w niedzielę w TVP Info sprawę tej dyrektywy powiedział, że "Europa powinna być Europą równych szans, a nie Europą, gdzie nad naszymi głowami zapadają decyzje".

Paweł Szefernaker powiedział: - Jako państwo Unii Europejskiej przyjmiemy dyrektywę, ale są artykuły, które budzą wątpliwości. Jest wiele niedopowiedzianych kwestii. Gwarantujemy, że w ciągu dwóch lat, jeśli wygramy wybory i będziemy dyrektywę wprowadzać do polskiego prawa, będziemy to robić w taki sposób, żeby wątpliwości, jakie ona budzi, były rozwiewane w polskim prawie na korzyść małych i najsłabszych.

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej