Wiedzą, ale nie korzystają bo się boją. Na badania i rozwój polskie firmy wydają mniej niż zagraniczna konkurencja
80 procent polskich przedsiębiorców deklaruje że zna dostępne formy wspierania działalności innowacyjnej, na przykład ulgę na badania i rozwój. Jednak 8 na 10 z nich z niej nie korzysta.
2019-04-01, 12:50
Posłuchaj
- Nie oznacza to, że firmy nie prowadzą działalności innowacyjnej - wyjaśniał w radiowej Jedynce Paweł Podsiedlik z firmy KPMG.
Robi tak połowa naszych przedsiębiorców, którzy skupiają się jednak przede wszystkim na rozwijaniu i polepszaniu produktów i usług.
Na badania i rozwój polskie firmy wydają zdecydowanie mniej niż przedsiębiorstwa w innych krajach.
- Ulga na badania i rozwój jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców - zachęcała Magdalena Flis, doradca podatkowy, współpracujący z TaxCare.
- Przedsiębiorcy rzadko po nią sięgają, bo się jej boją. Narzekają m.in. na zmienność i niestabilność przepisów, więc wolą nie korzystać z ulg - dodała.
Potwierdzają to badania przeprowadzone przez KPMG. 19 procent firm obawia się też reakcji rynku na efekty prowadzonej działalności innowacyjnej.
Według danych Eurostatu, w 2017 roku Polska przeznaczyła nieco ponad 1 procent PKB na badania i rozwój, natomiast średnia unijna była dwukrotnie większa.
REKLAMA
Niski poziom wydatków ma negatywny wpływ na poziom innowacyjności polskiej gospodarki i może stanowić w przyszłości przeszkodę w dalszym rozwoju polskich firm.
Aleksandra Tycner, ak, NRG
REKLAMA